پاورگیربکس / تعمیر گیربکس تالیسمان

تعمیر گیربکس تالیسمان

تعمیر گیربکس تالیسمان نکات ضروری و راه اندازی در شرایط اضطراری

تعمیر گیربکس تالیسمان در مجموعه پاور گیربکس به عنوان یکی از مهمترین و تخصصی ترین مراکز تعمیر گیربکس تالیسمان در تهران به انجام می رسد. خدمات ویژه تعمیر گیربکس تالیسمان مانند استفاده از تکنسینهای با تجربه و کارکشته و به کار گیری قطعات اصلی سبب شده است که مجموعه پاور گیربکس به عنوان معتبرترین مرکز تخصصی تعمیر گیربکس تالیسمان در کشور شناخته شده باشد.

از آنجایی که این گیربکس از خانوادهDCT یا همان دابل کلاچ هست تعمیر آن نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. تعمیرات این گیربکس بسیار تخصصی است و نباید به افراد بی تجربه سپرده شود.

آشنایی با مشخصات فنی خودرو و گیربکس تالیسمان

یکی از بهترین مدلهای سدان شرکت فرانسوی رنو تالیسمان است. این سدان زیبا با استقبال بسیار قابل توجه بازار جهانی مواجه شده است و در ایران نیز هر چند مدل 2016 سدان تالیسمان نیز در بازار ایران موجود است اما واردات عمده تالیسمان به بازار ایران را می توان مدل 2017 و 2018 را در نظر داشت.

موتور پیشرانه این خودرو 190 اسب بخار قدرت دارد و با 260 نیوتن متر می توان سرعتی تا 225 کیلومتر بر ساعت را با این خودرو زیبا به دست آورد.

شتاب تالیسمان 7.7 ثانیه برای رسیدن از سرعت صفر به سرعت 100 کیلومتر است و مصرف آن نیز در هر صد کیلومتر 6.2 لیتر می باشد. گیربکس این خودرو چهار سیلندر نیز از مدل پیشرفته دو کلاچه با 7 دنده اتوماتیک می باشد که از جمله گیربکسهای با کیفیت در بازار روی دنیا به شمار می رود.

گیربکس دو کلاچه در صنعت گیربکس اتوماتیک با نام اختصاری DCT شناخته می شود. از جمله مزایای مشهور این مدل گیربکس را می توان به سوئیچینگ بسیار سریع دنده ای و افزایش راحتی تعویض دنده و مصرف سوخت پایین تر اشاره کرد. در توضیح باید گفت که در سیستم تک کلاچه محور ابتدا محور جدا شده و پس از تعویض دنده محور مجددا متصل می گردد اما در سیستم دو کلاچه قبل از جدا شدن محور اول تعویض دنده در محور دوم انجام می شود و پس از جدا شدن کلاچ اول بلافاصله کلاچ دوم متصل می گردد و همین امر سرعت تعویض دنده را افزایش می دهد. البته لازم به ذکر است که میزان کاهش مصرف سوخت تنها به همین زمان تعویض دنده محدود شده و هر چند در خصوص مزایای گیربکس اتومات دو کلاچه یا DCT بسیار روی این مزیت مانور داده می شود اما در عمل نباید انتظار داشته باشید که میزان قابل توجهی در مصرف سوخت این خودرو در مقایسه با دیگر خودروهای هم رده حاصل آید.

اما گیربکس دو کلاچه برخلاف تصور بسیاری از تعمیرکاران و رانندگان حساسیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر انواع گیربکس داشته و عملیات تعمیر گیربکس تالیسمان بسیار تخصصی و حساس است. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اگر قصد تعمیر گیربکس تالیسمان خود را دارید حتما به تعمیرگاه تخصصی گیربکس تالیسمان مراجعه نمایید.

برخی مشخصات گیربکس تالیسمان

 • گیربکس دابل  کلاچ از نوع تر
 • لوازم خیلی گران قیمت
 • تعمیر ان بسیار تخصصی و دشوار است.
 • ضعف شدید هنگام درگیری دنده عقب یا جلوی ماشین
 • خوردن گاز خلاص ابتدای حرکت
 • لرزش در دنده های زوج مخصوصا یک
 • لرزش در دنده های عقب مخصوصا فرد
 • گاز هرز شدید بین تعویض دنده ها
 • عدم کشش مطلوب
 • از کار افتادن کلیه دنده های زوج و دنده عقب
 • از کار افتادن کلیه دنده های فرد

پنج نکته مهم در نگهداری گیربکس تالیسمان

پیش آنکه گیربکس خودرو شما نیاز به تعمیر پیدا کند بهتر است که با بکار گیری نکات مهم در خصوص نگهداری و مراقبت از گیربکس اتومات تالیسمان طول عمر گیربکس خودرو خود را افزایش دهید. نگهداری صحیح همانند اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی در بدن انسان است که از بروز بیماری جلوگیری می کند.

 • تعویض روغن گیربکس اتومات تالیسمان را به تاخیر نیاندازید: این نکته بسیار مهم است که هنگام تعویض روغن کیلومتر خودرو را ثبت کنید و کیلومتر بعدی که می بایست روغن گیربکس تعویض گردد قبل از رسیدن به موعد مقرر روغن گیربکس تالیسمان را تعویض کنید. باید دانست که گیربکس های دو کلاچه نسبت به تعویض دیر هنگام روغن بسیار حساس هستند.
 • از روغن مناسب برای گیربکس تالیسمان استفاده کنید: نکته بعدی این است که توجه کنید که تعمیرگاه گیربکس اتومات از روغن با کیفیت و اصلی برای گیربکس شما استفاده می کند. در صورت استفاده از روغنهای فیک و تایید نشده ممکن است لطمان جبران ناپذیری به گیربکس شما وارد آید.
 • نشانه ها و علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات تالیسمان را جدی بگیرید: علائم هشدار دهنده که در ادامه مقاله معرفی خواهند شد را کاملا جدی بگیرید. هر نشانه ای می تواند در آینده نزدیک به خرابی سنگین در گیربکس اتومات شما بیانجامد پس تاکید می کنیم که بلافاصله پس از رویت اولین نشانه خرابی به تعمیرگاه مجاز گیربکس تالیسمان مراجعه کنید.
 • گیربکس اتومات تالیسمان را هر از چند بار از نظر ظاهری چک کنید: چک کردن ظاهری گیربکس این امکان را فراهم می آورد تا برخی ایرادات را پیش از آنکه به مرحله حساسی برسند کشف نمایید. هر گونه پاشش روغن روی بدنه گیربکس یا در اطراف بدنه گیربکس می تواند نشانه نشتی روغن گیربکس باشد.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات تالیسمان: فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک تالیسمان را می بایست در زمان هر تعویض روغن گیربکس انجام داد. هرگز با عملیاتی مانند شستشو فیلتر روغن که برخی تعمیرکاران توصیه می کنند تعویض فیلتر را به تعویق نیاندازید.

علائم هشدار دهنده خرابی گیربکس تالیسمان

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم بسیاری از مواقع خرابی گیربکس تالیسمان از یک عیب کوچک شروع می شود و عدم توجه راننده به نشانه های خرابی این عیب کوچک در نهایت باعث از کار افتادن گیربکس اتومات تالیسمان خواهد شد. بیاد داشته باشید که گاهی از اوقات علاوه بر هزینه های هنگفت ممکن است قفل شدن گیربکس در محل و زمانی نامناسب خسارات جبران ناپذیر و حتی لطمات جانی برای شما در پیش داشته باشد. پس علائم هشدار دهنده را که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد جدی بگیرید:

 • روشن شدن چراغ چک گیربکس اتومات تالیسمان: اهمیتی ندارد که چراغ چک گیربکس خودرو به صورت دائم روشن می ماند یا اینکه به صورت موقت و هر از چند گاهی چراغ چک روشن می شود و مجددا خاموش می گردد. روشن شدن چراغ چک نشانه وجود ایراد در گیربکس اتومات تالیسمان است.
 • جا نخوردن دنده گیربکس اتومات تالیسمان: گاهی پیش می اید که دنده در وضعیتی که انتظار دارید جا نمی خورد و یا پس از جا خوردن بلافاصله از جای خود خارج می گردد. در این مواقع سعی نکنید با زور بیشتر دنده را جا زده و به رانندگی ادامه دهید بلکه بهتر است به تعمیرگاه گیربکس تالیسمان مراجعه نمایید.
 • قفل شدن دنده گیربکس اتومات تالیسمان: در برخی مواقع نیز دنده در حالت خاصی قفل می شود. این مورد ممکن است در وضعیتهای خاصی مانند زمان استفاده از دنده عقب یا در زمان کاهش سرعت پیش بیاید. در هر صورت قفل شدن دنده گیربکس نشانه ای از وجود عیب در گیربکس تالیسمان است.
 • تقه زدن گیربکس تالیسمان: تقه زدن یک اصطلاح است که به هر گونه صدای اضافه یا لرزش و تکان شدید گیربکس گفته می شود. تقه زدن گیربکس نشانه بسیار مهمی در خرابی گیربکس تالیسمان است.
 • زوزه کشیدن گیربکس تالیسمان: زوزه کشیدن گیربکس تالیسمان از دیگرعلائم مهم به شمار می رود. ذکر یک نکته در اینجا اهمیت دارد و آن اینکه در بسیاری از مواقع در سرعتهای بالا ممکن است صدای زوزه بسیار خفیفی از گیربکس تالیسمان به گوش برسد که به علت فشاری که بر گیربکس وارد می آید این صدا طبیعی است. اما اگر در صداهای نرمال گیربکس هر گونه تغییری را مشاهده کردید پیشنهاد می کنیم هر چه سریعتر به تعمیرگاه گیربکس اتومات در شهر خود مراجعه نمایید. در تهران بهترین تعمیرگاه گیربکس تلیسمان در حال حاضر مجموعه تعمیرگاهی پاور گیربکس است.
 • کاهش سطح روغن گیربکس تالیسمان: گاهی اوقات ممکن است افزایش دمای گیربکس باعث شود برخی از واشرهای آب بندی روغن گیربکس در قطعات مختلف به مشکل برخورده و در نهایت به کاهش سطح روغن گیربکس بیانجامد. در گیربکس دو کلاچه خودرو تالیسمان کاهش روغن مانند سم خطرناک است. در هر بار تعویض روغن از مکانیک خود بخواهید که حتما سطح روغن گیربکس اتومات را نیز چک کند و اگر با کاهش سطح مواجه شد سطح روغن فول شود. در ادامه ضروری است پس از طی حداکثر هزار کیلومتر مجددا به تعمیرگاه گیربکس تالیسمان مراجعه کنید و سطح روغن گیربکس را چک کنید. اگر مجددا سطح روغن ولو به اندازه کمی کاهش یافته باشد نشان دهنده این مهم است که گیربکس خودرو شما نشتی دارد و باید برای یافتن محل نشتی و رفع آن اقدام نمایید.
 • کاهش کیفیت روغن گیربکس اتومات تالیسمان: در زمانی که سطح روغن گیربکس را چک می کنید از تعمیرکار خود بخواهید کیفیت روغن را نیز تست کند. گاهی پیش می آید که گیربکس هیچ گونه نشتی ندارد اما کار در دمای بالا سبب شده روغن گیربکس کیفیت خود را از دست بدهد و از رنگ قرمز آلبالویی به سمت رنگ سیاه متمایل شود. در این صورت علاوه بر تعویض روغن و فیلتر روغن گیربکس تالیسمان می بایست بررسی دقیق توسط تعمیرکار زبده برای کشف دلیل کاهش کیفیت روغن به انجام برسد. به یاد داشته باشد روغن بی کیفیت همانند روغن تاریخ گذشته می تواند خطرات بسیاری را برای گیربکس به همراه داشته باشد.
 • وجود بوی سوختگی از ناحیه گیربکس اتومات تالیسمان: اگر هر گونه بوی سوختگی یا بوی روغن سوخته از ناحیه گیربکس استشمام کردید هر چه سریع تر خودرو خود را به تعمیرکار متخصص تعمیر گیربکس تالیسمان نشان دهید.
 • کاهش شتاب خودرو در سرعتهای بالا: کاهش شتاب خودرو می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. اگر شتاب خودرو شما همواره نسبت به قبل کمتر است و خودرو به شتاب مورد نظر نمی رسد ممکن است ایراد از موتور خودرو باشد. اما اگر در سرعتهای بالا یا در زمان تغییر سرعت با کاهش شتاب مواجه می شوید و یا اینکه پس از مدتی مجددا خودرو به شتاب مورد نظر می رسد این احتمال وجود دارد که مجموعه گیربکس و کلاچ ها دچار ایراد شده باشند.
 • گاز هرز خوردن خودرو: این مورد نیز مانند مورد قبلی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از دلایل آن خرابی گیربکس تالیسمان می باشد.
 • صدای اضافه گیربکس اتومات تالیسمان در هنگام کار کردن در دنده خلاص: اگر هنگامی که خودرو خود را در وضعیت دنده خلاص قرار می دهید سر و صدایی اضافه و غیر عادی به گوش می رسد نشان دهنده خرابی در قسمتهای مختلف گیربکس تالیمان خواهد بود.

هزینه تعمیر گیربکس تالیسمان

همانطور که گفته شد گیربکس تالیسمان از مدل دو کلاچه است و از قطعات مختلفی تشکیل شده که خرابی یا بروز ایراد در هر قطعه ممکن است موجب اختلال در عملکرد گیربکس تالیسمان گردد. به همین دلیل هزینه تعمیر گیربکس تالیسمان نیز به نوع خرابی ایجاد شده وابسته خواهد بود و پس از تعیین عیب گیربکس می توان هزینه تعمیر گیربکس اتومات تالیسمان را محاسبه نمود.

زمان تعویض روغن گیربکس تالیسمان

زمان تعویض روغن گیربکس تالیسمان به دو پارامتر وابسته است. نخست کیلومتر اعلام شده توسط سازنده خودرو که اغلب در کاتالوگ خودرو ثبت شده است. دوم کیفیت روغن گیربکس تالیسمان در هنگام تعویض. در توضیح بیشتر باید گفت که به طور نرمال هر چهل هزار کیلومتر یک بار روغن پیربکس تالیسمان تعویض می گردد. اگر در هنگام تعویض مشاهده شود که روغن از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است می توان زمان تعویض روغن گیربکس تالیسمان را کاهش داد. برای اینکه گیربکس خودرو با روغن بی کیفیت کار نکند بهتر است در دوره بعدی پس از طی 35 هزار کیلومتر روغن گیربکس تعویض گردد. روغن گیربکس دو کلاچه تالیسمان وظیفه مهمی در روان کاری و خنک کاری قطعات گیربکس بر عهده دارد و لذا توجه به آن می تواند طول عمر گیربکس تالیسمان را افزایش دهد.

اقدامات اضطراری در هنگام خرابی گیربکس تالیسمان

بسیاری از مواقع در شرایطی که انتظار ان را ندارید گیربکس خودرو شما قفل می شود و یا در دنده مورد نظر قرار نمی گیرد و نمی توانید خودرو را از محل حرکت دهید. در این مواقع سه راه برای شما باقی می ماند. نخست انکه تعمیرکار متخصص گیربکس تالیسمان را بر سر خودرو بیاورید که با توجه به عدم وجود ابزار لازم در بسیاری مواقع کارامد نیست. راه دوم بکسل کردن خودرو تا تعمیرگاه است. اما اگر هیچ کدام از این راهکارها در دسترس شما نبود می توانید از اقدامات اضطراری زیر استفاده کنید که می تواند در برخی مواقع مفید واقع شود.

 • اگر گیربکس تالیسمان خود را به تازگی تعمیر کرده اید یا حتی روغن آن را به تازگی تعویض نموده اید ممکن است برنامه کامپیوتری گیربکس به خوبی مچ نشده باشد. برای رفع این ایراد خودرو را در حالت خلاص قرار دهید و خودرو را خاموش کنید و سوئیچ را کاملا ببندید. پس از سی ثانیه بدون اینکه پدال گاز را بفشارید یا دکمه دیگری را بزنید خودرو را روشن کنید. این کار را سه مرتبه دیگر تکرار کنید و هر بار بین مراحل روشن و خاموش بودن خودرو سی ثانیه توقف نمایید و از پدال گاز نیز استفاده نکنید. سپس به آرامی حرکت کنید.
 • دمای بالا از دیگر معایبی است که باعث از کار افتادن گیربکس تالیسمان می شود. اگر حس می کنید روی گیربکس خودرو فشار وارد امده و گیربکس قفل شده است، خودرو را به مدت یکی دو ساعت خاموش کنید سپس خودرو را روشن کرده به آرامی به حرکت خود ادامه دهید و هر چه سریعتر به اولین تعمیرگاه مجاز گیربکس اتومات مراجعه نمایید.

با وجود این موارد توصیه می کنیم شماره های مندرج در سایت پاور گیربکس را همین الان سیو کنید و در صورت بروز هر گونه ایرادی بلافاصله با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره و راهنمایی های فنی ایشان بهرمند گردید.

عوامل خرابی گیربکس اتومات تالیسمان

عوامل مختلفی ممکن است باعث اختلال در عملکرد سیستم گیربکس دوکلاچه تالیسمان شود. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می کنیم.

 • کاهش سطح روغن: همانطور که گفته شد با چک کردن سطح روغن گیربکس تالیسمان به صورت دوره ای از این ایراد جلوگیری می کنید.
 • کاهش کیفیت روغن: هر گونه سایش و اضافه شدن براده ها به روغن گیربکس و یا افزایش دمای روغن می تواند منجر به کاهش کیفیت روغن گیربکس تالیسمان شود.
 • خرابی شیربرقی و سوپاپها: ممکن است شیر برقی ها یا سوپاپ های گیربکس تالیسمان خرابی شده باشند. خرابی این قطعات گاهی بدین شکل است که برخی مواقع درست کار می کنند و برخی مواقع دچار ایراد می شوند. اما در هر صورت اگر این خرابی برطرف نشود می تواند به دیگر قطعات گیربکس تالیسمان نیز آسیب بزند.
 • خرابی ساعت گیربکس: خرابی ساعت گیربکس نیز اختلالاتی در هنگام تعویض دنده ایجاد خواهد کرد.
 • خرابی چرخ دنده ها و کلاچ ها: این قطعات نیز در صورت فشار بیش از حد بر گیربکس ممکن است دچار خرابی شوند.

سوالات متداول تعمیر گیربکس تالیسمان

مهمترین دلیل زوزه کشیدن گیربکس تالیسمان چیست؟

زوزه کشیدن گیربکس دلایل متعددی دارد که مهمترین دلیل آن به اشکال در سیستم روغن یا ایراد مجموعه چرخ دنده ها مربوط می باشد.

مهمترین دلیل تقه زدن گیربکس تالیسمان کدام است؟

این مهم دلایل مختلفی دارد که می توان مهمترین را به خرابی سوپاپها یا شل شدن اتصالات مربوط دانست.

دلیل گاز هرز خوردن گیربکس تالیسمان چیست؟

در مواقعی که گیربکس دچار ایراد شده باشد در انتقال قدرت موتور به چرخ ها ناتوان خواهد بود و لذا با وجود اینکه راننده پدال گاز را فشار می دهد خودرو به شتاب مناسب نمی رسد و گاز هرز می خورد.

دلایل خلاص شدن گیربکس تالیسمان چیست؟

نبودن روغن کافی در گیربکس تالیسمان و یا ایراد در سیستم چرخ دنده ها و هرز بودن یکی از چرخ دنده ها ممکن است به خلاصی گیربکس تالیسمان منجر شود.

گیر کردن دنده گیربکس تالیسمان در حالت پارک به چه علت است؟

ایراد در سیستم کامپیوتر گیربکس تالیسمان و یا خراب شدن سلکتور یا آسیب دیدن اهرم تعویض دنده و یا مشکل در سیستم برق خودرو همه و همه ممکن است به بروز این عیب بیانجامد.

لرزش در گیربکس تالیسمان به چه دلیل است؟

عدم جفت شدن کامل کلاچ یا آسیب دیدن دندانه های چرخ دنده ها و یا شل شدن اتصالات گیربکس از جمله دلایل لرزش اضافی رد گیربکس تالیسمان به شمار می روند.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک ال 90
تعمیر گیربکس اتوماتیک رنو
تعمیر گیربکس اتوماتیک مگان
تعمیر گیربکس داستر
تعمیر گیربکس کولئوس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا