پاورگیربکس / تعمیر گیربکس ریو

تعمیر گیربکس ریو

تعمیر گیربکس ریو با بهترین خدمات

تعمیر گیربکس ریو با کمترین هزینه و بهترین خدمات در مجموعه پاور گیربکس به انجام می رسد. برای تعمیر گیربکس ریو مهم است که از قطعات اصلی استفاده شود. قطعات اصلی و با کیفیت در مجموعه پاور گیربکس توسط کارشناسان با تجربه و اموزش دیده جهت تعمیر گیربکس ریو به کار گرفته می شود. اگر قصد دارید تعمیر گیربکس ریو را به حداقل برسانید بهتر است نکات مهم در خصوص نگهداری و سرویس آن گیربکس را به خاطر سپرده و به کار ببندید. در این مقاله موارد متعددی از جمله علائم هشدار دهنده گیربکس ریو و سرویسهای نگهداری از آن و تعویض روغن گیربکس و هزینه تعمیر گیربکس ریو مورد بررسی قرار می گیرد.

ریو سدان شهری جمع و جور سایپا

در کشور کره جنوبی خورو کیا ریو در واقع جایگزین کیا پریاد شده بود و تا سال 2000 نیز تولید می شد اما در کشور ما قضیه برعکس بوده و پراید تولید طولانی تری نسبت به ریو داشته است. ریو در ایران توسط شرکت سایپا از سال 84 تا 90 تولید شده است. مصرف سوخت ترکیبی ان 7 لیتر در صد کیلومتر است و گیربکس ان از نوع 5 سرعته دستی و یا 4 سرعته اتوماتیک می باشد. حداکثر توان موتور ریو 135 نیوتن متر در 4500 دور موتور است.

روغن گیربکس ریو

روغن در گیربکس ریو وظایف مهمی را بر عهده دارد. مهمترین کارکرد روغن در این گیربکس روانکاری چرخ دنده های گیربکس است. همچنین این روغن جهت خنک کاری قطعات گیربکس ریو نیز کارایی دارد. اما در صورتی که مدتی طولانی از روغن گیربکس ریو استفاده کنید به مرور زمان کیفیت روغن کاهش می یابد و ممکن است به مرحله ای برسد که روغن گیربکس کاملا فاصد شود و دیگر نتوان از ان جهت روانکاری قطعات گیربکس بهره برد. در این شرایط حتما باید نسبت به تعویض روغن گیربکس ریو اقدام شود.

زمان تعویض روغن گیربکس ریو

عوامل متعددی در زمان تعویض روغن گیربکس ریو موثر هستند. به طور نرمال مسافت طی شده توسط خودرو را مهمترین عامل در نظر می گیرند و گفته می شود که هر 40 تا 60 هزار کیلومتر می بایست روغن گیربکس ریو  تعویض شود. البته مسافت دقیق بسته به مدل خودرو در دفترچه راهنما درج شده است. اما باید دانست که عواملی مانند نحوه رانندگی و شرایط محیطی مانند دما و رطوبت هوا و همچنین کیفیت روغن مصرفی در طول عمر روغن گیربکس موثر هستند. همچنین روغن گیربکس ریو به مرور زمان و حتی در صورتی که به مسافت طی شده نیز نرسیده باشید ممکن است کیفیت خود را از دست بدهد. لذا حداکثر استفاده از روغن گیربکس ریو 5 سال می باشد.

هزینه تعمیر گیربکس ریو

در خصوص هزینه تعمیر گیربکس ریو از دو دیدگاه می توان مسئله را بررس کرد. نخست دیدگاه کوتاه مدت است. منظور از دیدگاه کوتاه مدت هزینه ای است که شما برای تعمیر موردی گیربکس ریو خود پرداخت می کنید. در این خصوص ابتدا باید گیربکس ریو شما مورد عیب یابی دقیق کارشناس قرار بگیرد و در صورتی که قطعه یا قطعاتی در داخل گیربکس خراب هستند مشخص شود که این قطعات نیاز به تعویض دارند یا می توان با تعمیر انها مشکل را رفع نمود. پس از طی این مراحل می توان هزینه گیربکس ریو را محاسبه کرد. در مجموعه پاور گیربکس با کاهش سود سعی شده حداقل هزینه از مرجعین دریافت گردد. در دیدگاه بلند مدت بسیار مهم است که تعمیر گیربکس ریو به نحوی انجام شود که سلامت گیربکس برای مدت طولانی تری تضمین گردد. در این مرحله بسیار مهم است که اولا عیب یابی دقیق انجام شود و قطعات معیوب در داخل گیربکس ریو به درستی شناسایی شوند. همچنین ضروری است که از قطعات اصلی و با کفیت جهت تعمیر گیربکس ریو بهره برده شود تا این قطعات مدت طولانی تری را با حداکثر راندمان کار کنند. همچنین نحوه انجام تعمیرات نیز باید کاملا استاندارد و مطابق با توصیه های کمپانی سازنده انجام شود تا عملکرد گیربکس ریو در وضعیت ایده آل به انجام برسد.

سرویسهای نگهداری گیربکس ریو

گیربکس ریو نیز مانند هر دستگاه دیگری نیاز به مرابت و نگهداری دارد تا مدت طولانی تری را با حداکثر راندمان کار کند. به مجموعه اقداماتی که استهلاک گیربکس ریو را کاهش می دهد و طول عمر مفید آن را افزایش می دهد نگهداری از گیربکس گفته می شود. در این بخش به مهمتریم موارد در این خصوص اشاره خواهد شد:

 • بازدید دوره ای گیربکس ریو: بازدید دوره استاندارد و کامل در دو مرحله باید به انجام برسد. در مرحله اول می بایست خودرو حداقل به مدت یک ساعت روشن باشد تا گیربکس نیز گرم شده و ایرادات آن مشخص گردد. در این مرحله مواردی مانند دمای بیش از حد گیربکس ریو و نشتی روغن یا صدا و لرزش غیر عادی آن چک می شوند. در مرحله دوم گیربکس ریو باید سرد شده باشد تا بتوان مواردی مانند سطح و کیفیت روغن گیربک را مورد ارزیابی قرار داد. بهتر است بازدید دوره ای به صورت سه ماهه و در تعمیرگاه اختصاصی این گیربکس به انجام برسانید اما گاهی مواقع نیز می توان به صورت شخصی موارد ذکر شده را چک نمود. توصیه می شود اگر فرصت کافی برای بازدید دوره ای گیربکس ریو در تعمیرگاه اختصاصی ندارید لااقل در دوره های تعویض روغن موتور خودرو از تعمیرکار بخواهید موارد ذکر شده را چک کند.
 • تعویض روغن گیربکس ریو: اگر کیفیت روغن گیربکس ریو کاهش یافته باشد و شما متوجه این موضوع نشوید روانکاری مناسب بین چرخ دنده ها انجام نشده و لذا ممکن است با افزایش تنش در هنگام انتقال قدرت مشکلات متعددی برای گیربکس ریو پیش بیاید. کیفیت روغن گیربکس را می توان با لمس مقداری از آن در بین انگشتان دو دست تست کرد که البته بهتر است این کار توسط تعمیرکار با تجربه به انجام برسد.
 • مطالعه دفترچه راهنمای ریو: ممکن است در دفترچه راهنما بنا به مدل خودرو توصیه های خاصی برای شما در نظر گرفته شده باشد لذا بهتر است لااقل یک بار دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه نمایید.
 • پیگیری علائم هشدار دهنده گیربکس ریو: منظور از علائم هشدار دهنده نشانه هایی هستند که از خرابی های کوچک و بزرگ در داخل گیربکس ریو خبر می دهند. در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید هر چه سریعتر به تعمیرگاه اختصاصی گیربکس ریو مراجعه کنید.

علائم هشدار دهنده گیربکس ریو

گیربکس ریو از قطعات مختلفی تشکیل شده که خرابی هر یک از این قطعات می تواند عملکرد گیربکس را با مشکل مواجه کند. علاوه بر این با توجه به این که عملکرد قطعات مختلف گیربکس ریو به یکدیگر وابسته است در صورتی که خرابی های کوچک و جزئی به موقع شناسایی نشده و رفع نگردند ممکن است سایر قطعات نیز در معرض خرابی قرار بگیرند. لذا در صورتی که نمی خواهید دچار خرابی های پر هزینه و زمانبر در خصوص گیربکس ریو خود شوید توصیه می شود کوچکترین علامت هشدار دهنده را تا عیب یابی دقیق و رفع عیب کامل پیگیری نمایید.

 • استشمام بوی سوختنی از گیربکس ریو: ممکن است به دلیل بالا رفتن بیش از حد دمای گیربکس و روغن ان بوی مشابه بوی روغن سوخته از گیربکس ریو به مشام برسد. در این مواقع بهتر است ابتدا خودرو را به مدت حداقل یک ساعت خاموش کنید. سپس جهت بررسی دقیقتر می توانید به تعمیرگاه اختصاصی گیربکس ریو در مجموعه پاور گیربکس مراجعه نمایید.
 • گیر کردن دنده گیربکس ریو: اینکه هنگام تعویض دنده متوجه شوید که دنده در وضعیت قبلی گیر کرده است و به سختی می توانید دنده را تعویض کنید بهتر است برای عیب یابی دقیق به تعمیرگاه اختصاصی گیربکس ریو مراجعه کنید و مشکل را رفع نمایید.
 • لرزش گیربکس ریو: لرزش در گیربکس به دلایل مختلفی رخ می دهد. مهمترین دلایل لرزش گیربکس ریو را می توان در شل بودن اتصالات یا خرابی بلبرینگ یا چرخ دنده های گیربکس دانست. در این میان شل بودن اتصالات اغلب به دلیل تعمیرات غیر استاندارد در تعمیرگاه های غیر مجاز رخ می دهد. لذا توصیه می شود همواره از خدمات فنی تعمیرگاه مجاز برای تعمیر گیربکس ریو خود استفاده کنید.
 • زوزه کشیدن گیربکس ریو: دو دلیل عمده برای زوزه کشیدن گیربکس ریو در نظر گرفته می شود. نخست خرابی بلبرینگ و یاتاقانهای داخلی گیربکس است. معمولا خرابی بلبرینگ به علت گشاد شده محفظه بلبرینگ و سایش بیش از حد در این منطقه با زوزه کشیدن همراه خواهد بود. دلیل دوم نیز به کاهش سطح روغن گیربکس ریو مربوط می شود. با کاهش سطح روغن حرکت چرخ دنده ها با اصطکاک بیشتری همراه بوده و در نتیجه ممکن است علامتی مانند زوزه کشیدن یا لرزش را همراه داشته باشد.
 • گاز هرز خوردن گیربکس ریو: منظور از گاز هرز خوردن این است که با فشردن پدال گاز به جای اینکه سرعت خودرو افزایش یابد خودرو دچار کاهش سرعت شود. در این حالت به اصطلاح خودرو گاز هرز می خورد. برخی مواقع رانندگان گمان می کنند که این ایراد به موتور خودرو یا سیستم برقی خودرو مربوط می شود. اما مخصوصا اگر این ایراد در سرعتهای بالاتر از 70 کیلومتر در ساعت رخ دهد می تواند به گیربکس ریو و کلاچ مربوط شود. در زمانی که کلاچ به دلیل سایش بیش از حد نتواند اتصال کاملی را برقرار کند مشکل گاز هرز خوردن رخ خواهد داد.
 • تقه زدن گیربکس ریو: تقه زدن به صدای مقطعی اما متوالی گیربکس گفته می شود. دلیل تقه زدن می تواند لقی در محور چرخ دنده ها و یا وجود شکستگی یا ذره اضافه بین چرخ دنده ها باشد اما در هر صورت ممکن است تقه زدن گیربکس ریو خیلی زود قطعات مختلف را تحت تاثیر قرار دهد و بهتر است در اولین فرصت با مراجعه به تعمیرگاه اختصاصی پاور گیربکس مشکل را پیدا و رفع نمایید.
 • در رفتن دنده گیربکس ریو: اگر هنگامی که دنده را در وضعیت جدید قرار می دهد خود به خود اهرم دنده از محل مورد نظر خارج می شود این مسئله می تواند نشانه خرابی در گیربکس باشد.

سوالات متداول در خصوص گیربکس ریو

آیا در گیربکس های اتوماتیک خودروهای هیبریدی نیز مانند گیربکس ریو نیاز به تعویض روغن وجود دارد؟

در همه انواع گیربکس با توجه به فشار بالایی که در گیربکس وجود دارد ممکن است روغن کیفیت خود را از دست بدهد و لذا نیاز به تعویض روغن وجود خواهد داشت. بلکه می توان گفت که در گیربکسهای اتومات به دلیل فشار بالاتری که چرخ دنده ها می بایست تحمل کنند احتمال کاهش کیفیت روغن گیربکس بالاتر بوده و ضرورت تعویض روغن نیز بیشتر خواهد بود.

در چه شرایطی با وجود نرسیدن به مسافت مورد نظر روغن گیربکس ریو باید تعویض شود؟

اگر خرابی های خاصی در گیربکس رخ دهد ممکن است به علت سایش چرخ دنده ها و وجود ذرات اضافه در داخل روغن گیربکس ریو توصیه شود که روغن گیربکس را زودتر از موعد تعویض نمایید. در غیر این صورت ذرات ریز معلق در روغن ممکن است قطعات دیگر گیربکس را نیز در معرض خرابی قرار دهند.

گاز هرز خوردن گیربکس ریو به چه دلایلی ممکن است رخ دهد؟

مهمترین دلیلی که به گاز هرز خوردن گیربکس ریو منجر می شود خرابی کلاچ است. در این مواقع می توان کلاچ را تعمیر کرد و یا اینکه صفحه های کلاچ تعویض شوند. بهترین تصمیم پس از بازدید از کلاچ توسط کارشناس اخذ می گردد.

زوزه کشیدن گیربکس ریو معمولا چه ارتباطی به روغن گیربکس خواهد داشت؟

 در صورتی که روغن گیربکس ریو از حد نرمال کمتر شده باشد حال به علت نشتی یا هر علت دیگری ممکن است اصطکاک بین قطعات متحرک گیربکس افزایش یافته و لذا علامت زوزه کشیدن در گیربکس بروز کند. در این مواقع اگر به موقع به تعمیرگاه اختصاصی گیربکس ریو مراجعه کنید مشکل خاصی یش نخواهد امد اما اگر تعمیر گیربکس ریو را به تاخیر بیاندازید ممکن است چرخ دنده های گیربکس آسیب جدی ببینند. بیشترین هزینه در تعمیر گیربکس ریو نیز مربوط به آسیب دیدن چرخ دنده ها خواهد بود.

لرزش گیربکس ریو در چه مواقعی خطرناک است؟

ممکن است به علت استفاده از خدمات تعمیرگاه غیر مجاز و شل شدن اتصالات گیربکس لرزش در گیربکس ریو شما پدید آمده باشد اما همچنین ممکن است آنبالانسی چرخ دنده ها و تنش بالای داخلی در گیربکس ریوموجب لرزش شده باشد که در این مواقع معمولا صدای کار کرد گیربکس نیز تغییر می کند و این مسئله می تواند بسیار خطرناک باشد.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا
تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا اسپورتیج
تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا موهاوی
تعمیر گیربکس سراتو
تعمیر گیربکس سورنتو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا