پاورگیربکس / تعمیر گیربکس آزرا

تعمیر گیربکس آزرا

تعمیر گیربکس آزرا با بهترین خدمات فنی

تعمیر گیربکس آزرا در مجتمع فنی پاور گیربکس توسط کارشناسان آموزش دیده و با دستگاه های پیشرفته به انجام می رسد. مهمترین بخش تعمیر گیربکس آزرا عیب یابی دقیق است. همچنین اگر می خواهید کمتر به  خود احتیاج پیدا کنید بهتر است با سرویسهای نگهداری و بایدها و نبایدهای استفاده از گیربکس اتومات آزرا آشنا شوید. در این مقاله همچنین در خصوص نحوه تعمیر گیربکس اتومات آزرا در شرایط اضطراری گفتگو خواهد شد.

هیوندا آزرا خودرو محبوب و زیبای کره ای در ایران

هیوندا آزرا TG از همان زمان ورود به بازار ایران به عنوان خودرویی زیبا شناخته می شد و اکنون نیز دارندگان این خودرو حاضر به تعویض ان با هیچ خودرویی در رده و قیمت آن نیستند. این خودرو مدلهای 2006 تا 2010 را در بازار ارائه کرده و موتور قدرتمند دارد که با شش سیلندر توان 235 اسب بخار را تولید می کند. حجم موتور بزرگ هیوندا آزرا 3.3 لیتر است و حداکثر گشتاور آن نیز 304 نیوتن متر می باشد. شتاب صفر تاصد فوق العاده آزرا 8.2 ثانیه است که در زمان خود بسیار قابل توجه بود و بسیاری از خودروهای امروزی نیز چنین شتابی ندارند. مصرف سوخت بنزین ترکیبی آن نیز به 10 لیتر در هر صد کیلومتر می رسد که با توجه به حجم موتور قابل قبول می باشد. گیربکس این خودرو از نوع 5 دنده اتوماتیک می باشد.

هزینه تعمیر گیربکس اتومات آزرا

مواردی متعددی در مشخص کردن هزینه تعمیر گیربکس اتومات آزرا موثر هستند. اینکه دقیقا چه قطعاتی آسیب دیده باشند و آسیب قطعات مذکور تا چه حدی باشد و اینکه نیاز به تعویض داشته باشند یا با تعمیر مشکل آنها رفع شود از جمله این موارد هستند لذا برای تعیین دقیق هزینه تعمیر گیربکس اتومات آزرا می بایست خودرو خود را به تعمیرگاه تخصصی گیربکس آزرا منتقل کنید تا مورد کارشناسی دقیق قرار گیرد. اما هزینه های جانبی تعمیر برخی مواقع بسیار بیشتر از میزانی است که انتظار دارید. به عنوان مثال عیب یابی اشتباه می تواند نه تنها هزینه ای اضافه به شما تحمیل کند بلکه باعث تشدید ایراد گیربکس اتومات آزرا شود. همچنین استفاده از قطعات اصلی و استفاده از روش استاندارد مطابق با برنامه تعمیرات گیربکس اتومات آزرا که توسط کمپانی در اختیار تعمیرکاران قرار گرفته از جمله موارد تاثیر گذار در انجام تعمیر با کیفیت گیربکس اتومات آزرا می باشد.

تعویض روغن گیربکس اتومات آزرا

تعویض روغن یکی از مهمترین اقداماتی است که برای حفظ گیربکس اتومات آزرا می بایست به انجام برسد. روغن در گیربکس وظیفه روانکاری و خنک کاری قطعات مختلف را بر عهده دارد و اگر کیفیت ان کاهش یافته باشد کیفیت این فرایندها نیز کاهش خواهد یافت و امکان آسیب دیدن قطعات حساس داخلی گیربکس اتومات آزرا بالا می رود. برای تعویض روغن گیربکس اتومات آزرا معمولا مسافتی بین 50 تا 75 هزار کیلومتر در نظر گرفته می شود. البته این مسافت دقیق نیست و به مواردی متعددی از جمله کیفیت روغن مصرفی در گیربکس و نحوه رانندگی و شرایط محیطی دیگر وابسته است.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتومات آزرا

برخی مواقع ممکن است ایرادی برای گیربکس اتومات آزرا شما پیش بیاید که این گیربکس کاملا قفل شده و نتوانید خودرو را حرکت دهید. در این مواقع اگر به تعمیرکار حرفه ای دسترسی نداشتید می توانید با بکار بستن چند راهکار ساده مشکل را تا حدودی برطرف کنید. این راهکارها بدین شرح هستند:

 • نخست باید خودرو را خاموش کنید و بست باتری را بردارید.
 • دنده در تمام طول فرایند در وضعیت خلاص قرار داشته باشد.
 • پس از 5 دقیق بسته باتری را متصل نمایید.
 • خودرو را بدون فشردن پدال گاز روشن کنید.
 • پس از سی ثانیه خودرو را خاموش کنید.
 • در فواصل زمانی سی ثانیه ای می بایست سه مرتبه خودرو خاموش و روشن شود با این کار کامپیوتر گیربکس اتومات آزرا مجددا تنظیم می گردد.
 • حال خودرو را روشن کنید و اگر صدا یا لرزش خاصی از ناحیه گیربکس اتومات آزرا حس نمی کنید به آرامی حرکت نمایید.

سرویسهای نگهداری گیربکس اتومات آزرا

گیربکس اتومات آزرا نیز مانند هر دستگاه پیشرفته دیگری نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. مهمترین اقداماتی که برای نگهداری از گیربکس اتومات آزرا می بایست به کار بست در این بخش ذکر می گردد:

 • پیگیری علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات آزرا: بهتر است هر گونه تغییر در عملکرد گیربکس اتومات آزرا از جمله تغییر در صدا یا لرزش و.. گیربکس را به اطلاع تعمیرکار حرفه ای این گیربکس برسانید تا در صورت لزوم گیربکس اتومات آزرا شما مورد کارشناسی قرار گیرد.
 • مطالعه دفترچه راهنمای خودرو: برخی مواقع نکات ریز اما تاثیر گذاری وجود دارد که کمپانی سازنده بنا به مدل خودرو در دفترچه راهنما ذکر می کند و رعایت این نکات می تواند کمک بزرگی به نگهداری گیربکس اتومات آزرا بنماید. پس لااقل یک بار دفترچه راهنمای خودرو را به طور کامل و دقیق مطالعه نمایید.
 • لرزش گیربکس اتومات آزرا: اگر می خواهید طول عمر گیربکس اتومات آزرا شما افزایش یابد در صورت مشاهده کوچکترین لرزشی در این گیربکس به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید. چرا که با توجه به گشتاور انتقالی بسیار بالای گیربکس هر گونه لرزش می تواند گشتاورهای مخالف و منفی به قطعات تحت فشار گیربکس وارد آورده موجب انبالانسی انها گردد.
 • زوزه کشیدن گیربکس اتومات آزرا: از جمله مهمترین نشانه های هشدار دهنده گیربکس اتومات آزرا زوزه کشیدن آن است. این مسئله با توجه به رشد تدریجی صدا در گیربکس ممکن است دیر تشخیص داده شود. بهتر است همواره به صدای گیربکس اتومات آزرا خود توجه داشته باشید و هر گونه تغییر صدای زوزه کشیدن گیربکس را در تعمیرگاه تخصصی پیگیری نمایید.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتومات آزرا: از جمله نشانه های خرابی کلاچ گیربکس اتومات آزرا گاز هرز خوردن گیربکس است. در این مواقع به علت قطع شدن محور انتقال قدرت و عدم اتصال استاندارد در کلاچ با وجود فشردن پدال گاز خودرو سرعت نمی گیرد. معمولا در دامنه سرعتی بالای 70 کیلومتر در ساعت بهتر می توان گاز هرز خوردن گیربکس اتومات آزرا را حس نمود.
 • روشن شدن چراغ چک گیربکس اتومات آزرا: روشن شدن چراغ چک حتی اگر موقتی و برای چند ثانیه باشد ممکن است نشانه وجود خرابی هر چند کوچکی در گیربکس اتومات آزرا به شمار آید. یک تعمیرکار حرفه ای با دانستن اینکه در چه مواقعی چراغ چک روشن می شود و با ارزیابی دقیق گیربکس اتومات آزرا می تواند ایراد کوچک گیربکس را پیدا کند.
 • تقه زدن گیربکس اتومات آزرا: از جمله دلایل تقه زدن گیربکس اتومات آزرا می توان به خرابی شیربرقی ها یا سوپاپها و یا توربین گیربکس اشاره کرد.

سرویسهای مهم نگهداری گیربکس اتومات آزرا

اقدامات بسیار مختلفی وجود دارند که ممکن است به گیربکس آسیب برسانند. اجتناب از هر گونه عملی که موجب افزایش فشار بر گیربکس اتومات آزرا شود نوعی نگهداری از گیربکس به شمار می اید. در کنار این موارد سرویسهای برنامه ریزی شده نیز برای نگهداری گیربکس اتومات آزرا در نظر گرفته می شود که مهمترین این موارد در این بخش ذکر می گردد:

 • تعویض روغن گیربکس اتومات آزرا: روغن گیربکس در ابتدا به رنگ قرمز روشن است. همچنین اگر مقدار اندکی از این روغن را در بین انگشتان خود لمس کنید متوجه لزجت بالای ان خواهید شد. اما به مرور زمان این لزجت کمتر می شود و رنگ روغن گیربکس اتومات آزرا نیز به سیاهی نزدیک می شود تا جایی که به اصطلاح گفته می شود روغن گیربکس فاسد شده است. در این مواقع اگر تعویض روغن گیربکس را به تاخیر بیاندازید قطعات حساس داخلی گیربکس آسیب جدی خواهند دید.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات آزرا: هرچند تعویض روغن تاثیر مثبت فراوانی در کارکرد گیربکس اتومات آزرا خواهد داشت اما اگر فیلتر روغن آسیب دیده باشد کماکان قطعات حساس گیربکس در معرض آسیب خواهند بود. بهتر است در هر بار تعویض روغن نسبت به عوض کردن فیلتر روغن گیربکس اتومات آزرا خود نیز اقدام کنید.
 • بازدید دوره ای گیربکس اتومات آزرا: اگر به صورت ماهانه یا هر سه ماه یک بار خودرو را برای بازدید دوره ای به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات آزرا ببرید بسیاری از خرابی های ریز و درشت آن را متوجه خواهید شد و می توانید قبل از تشدید آسیب نسبت به رفع آن اقدام کنید. حداقل توصیه ای که از سوی تعمیرکاران با تجربه گیربکس اتومات آزرا می شود این است که در هر بار تعویض روغن موتور از تعمیرکار بخواهید موارد مختلفی مانند سطح و کیفیت روغن گیربکس و نشتی و صدا و لرزش گیربکس اتومات آزرا را چک کند.
 • مطالعه دفترچه راهنمای خودرو: بسیار ضروری است که دفترچه راهنمای خودرو خود را لااقل یک بار مطالعه کنید. برخی مواقع ممکن است کمپانی سازنده نکات منحصر به فردی را برای نگهداری بهتر گیربکس اتومات آزرا بر حسب مدل خودرو در نظر داشته باشد که تنها با مطالعه دفترچه راهنما به این نکات پی خواهید برد.
 • تاثیر رینگ و لاستیک بر گیربکس اتومات آزرا: اگر از رینگ و لاستیک غیر استاندارد و با اندازه های غیر متعارف استفاده کنید نسبت انتقال دور تغییر می کند و فشاری بیش از آنچه توسط کمپانی سازنده طراحی شده است بر گیربکس اتومات آزرا وارد خواهد آمد. لذا بهتر است رینگ و لاستیک مورد نظر خود را در دامنه استاندارد تعریف شده انتخاب نمایید.

علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات آزرا

علائم هشدار دهنده در واقع نشانه هایی هستند که شما را از خرابی های کوچک در گیربکس اتومات آزرا مطلع می کنند. اگر با این علائم آشنایی پیدا کنید می توانید کوچکترین ایراد در گیربکس اتومات آزرا خود را متوجه شده و نسبت به تعمیر به موقع آن اقدام کنید.

 • روشن شدن چراغ چک گیربکس اتومات آزرا: یکی از مشخص ترین نشانه های هشدار دهنده گیربکس اتومات آزرا روشن دن چراغ چک گیربکس است. تنها نکته مهم در این خصوص به مواقعی برمی گردد که چراغ چک خود به خود خاموش می شود در این مواقع می بایست به خاطر داشته باشید که حتی روشن شدن موقت چراغ چک گیربک نیز علامت خرابی در این گیربکس به شمار می رود.
 • لرزش گیربکس اتومات آزرا: اگر چند روز پس از تعمیر متوجه لرزش گیربکس خود شوید ممکن است عملیات تعمیر گیربکس اتومات آزرا به شکل استاندارد انجام نشده باشد و یا اینکه اتصالات گیربکس شل شده باشند. برای رفع این مشکل حتما باید از خدمات تعمیرگاه اختصاصی گیربکس اتومات آزرا استفاده کنید.
 • زوزه کشیدن گیربکس اتومات آزرا: یکی از متداولترین دلایلی که به زوزه کشیدن گیربکس اتومات آزرا مربوط می شود خرابی بلبرینگ است. اگر تعمیر یا تعویض بلبرینگ معیوب را به تاخیر بیاندازید ممکن است سایر قطعات نیز به دلیل لقی ایجاد شده دچار آسیب شوند.
 • تقه زدن گیربکس اتومات آزرا: به طور کلی هر گونه تغییر در صدای گیربکس اتومات آزرا گیربکس اتومات آزرا می تواند نشانه خرابیقطعه ای در آن باشد. علاوه بر زوزه کشیدن صدای تقه زدن نیز از جمله نشانه های هشدار دهنده در گیربکس اتومات آزرا به شمار می رود که ممکن است ناشی از خرابی قطعات سیستم روغن یا توربین و یا اویل پمپ گیربکس باشد.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتومات آزرا: معمولا گاز هرز خوردن یا به دلیل کاهش فشار روغن گیربکس اتومات آزرا رخ می دهد و یا به دلیل سایش بیش از کلاچ گیربکس.

سوالات متداول در خصوص گیربکس اتومات آزرا

چه عواملی باعث می شود روغن گیربکس اتومات آزرا نیاز به تعویض زود هنگام داشته باشد؟

رانندگی نامناسب و افزایش دما کارکرد گیربکس اتومات آزرا و همچنین برخی خرابی ها طول عمر روغن گیربکس را تحت تاثیر قرار داده دوره تعویض ان را کوتاه تر خواهند کرد.

آیا ممکن است خرابی بلبرینگ به لرزش گیربکس اتومات آزرا منجر شود؟

اگر خرابی بلبرینگ شدید باشد می تواند علاوه بر زوزه کشیدن به لرزش گیربکس اتومات آزرا نیز منتهی شود.

آیا در گیربکس خودروهای هیبریدی نیز همانند گیربکس اتومات آزرا می بایست روغن گیربکس تعویض شود؟

بله در گیربکسهای خودروهای هیبریدی و سایر خودروهایی که از گیربکس اتومات استفاده می کنند روغن گیربکس در معرض فساد قرار دارد و می بایست در دوره های مشخص تعویض گردد.

گیر کردن دنده در وضعیت دنده پارک در گیربکس اتومات آزرا چه مواقعی رخ می دهد؟

خرابی سیستم ترمز خودرو یا وجود ایراد در سیستم برقی خودرو در کنار ایراداتی که در داخل گیربکس اتومات آزرا وجود دارد از جمله دلایل گیر کردن دنده پارک در گیربکس اتومات آزرا به شمار می آیند.

سرویسهای ویژه گیربکس اتومات آزرا را از کجا می توان بدست آورد؟

برای اطمینان از اینکه تمام موارد نگهداری گیربکس اتومات آزرا را به درستی به انجام می رسانید بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را نیز مطالعه کنید.

گاز هرز خوردن گیربکس اتومات آزرا چه ارتباطی به سطح روغن گیربکس دارد؟

اگر سطح روغن گیربکس اتومات آزرا به دلیل نشتی کاهش یافته باشد فشار روغن در داخل گیربکس کاهش یافته و ممکن است عملکرد کلاچ دچار اختلال شود. از دیگر عوامل کاهش فشار روغن می توان به خرابی اویل پمپ و یا گرفتگی فیلتر روغن گیربکس اشاره کرد.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس توسان
تعمیر گیربکس سانتافه
تعمیر گیربکس سوناتا
تعمیر گیربکس هیوندا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا