پاورگیربکس / تعمیر گیربکس توسان

تعمیر گیربکس توسان

تعمیر گیربکس توسان توسط بهترین تعمیرکار

تعمیر گیربکس توسان حتما باید در تعمیرگاه اختصاصی و توسط نیروهای با تجربه و کارآزموده به انجام برسد. در مجموعه پاور گیربکس جهت تعمیر گیربکس توسان ابتدا عیب یابی دقیق توسط تعمیرکاران آموز دیده و بوسیله دستگاه های پیشرفته به انجام می رسد. سپس با روشهای استاندارد تعمیر گیربکس توسان قطعات معیوب تعمیر یا تعویض می گردند. هر چند ممکن است به نظر برسد که همواره تعمیر یک قطعه از تعویض آن به صرفه تر است اما برخی مواقع قطعه به نحوی آسیب دیده که در صورت تعمیر پس از مدت کوتاهی مجدد دچار ایراد می شود. اینکه در تعمیر گیربکس توسان چه قطعاتی تعمیر و چه قطعاتی تعویض شوند تنها به تشخیص کارشناس کارآزموده و با تجربه امکان پذیر خواهد بود.

توسان شاسی بلند زیبای ژاپنی

شرکت هیوندای نیز مانند بزرگترین شرکتهای سازنده خودرو در دنیا در چند سال اخیر بیش از پیش به سمت تولید شاسی بلند سوق پیدا کرده است و توسان را می توان یکی از محصولات محبوب این شرکت در نظر گرفت. مدل های 2016 و 2017 و 2018 توسان در بازار ایران موجود هستند. موتور چهار سیلند آن 2 لیتر حجم دارد و می تواند 155 اسب بخار قدرت تولید کند. حداکثر گشتاور ان نیز به 192 نیوتن متر می رسد. این خودرو با مصرف سوخت ترکیبی 8.3 لیتر در صد کیلومتر یک شاسی بلند کم مصرف به شمار می رود و می تواند به حداکثر سرعت 180 کیلومتر در ساعت نیز دست یابد. گیربکس ان نیز از نوع 6 دنده اتومات بوده که در این مقاله با نحوه نگهداری از این گیربکس آشنا خواهیم شد.

نسل قدیم توسان به  گیربکس 4 سرعته و موتور 6 سیلندر مجهز بود در حالی که توسان جدید موتور 4 سیلندر و گیربکس 6 سرعته اتوماتیک دارد. در ادامه به برخی از ویژگی های دو نسل از این خودرو ژاپنی اشاره می کنیم.

ویژگی های گیربکس اتومات توسان جدید:

 • میل به حرکت در حالت خلاص در حالتی که دست دنده در حالت N قرار میگیرد
 • فرار روغن شدید در پیستون های میانی پوسته گیربکس که باعث گاز هرز بین دنده  1به 2 و 2 به 3 میشود
 • عدم کشش مطلوب
 • در کم کردن دنده تقه داشتن
 • ضربه شدید در معکوس کشیدن

ویژگی های گیربکس اتومات توسان قدیم:

 • عدم کشش مطلوب
 • نداشتن دنده 4
 • داشتن تقه در دنده های معکوس
 • گاز هرز مشترک بین 1 به2 و 3 به 4

تعمیرات اضطراری گیربکس اتومات توسان

هر چند همواره تاکید می شود که تعمیر گیربکس اتومات توسان را در تعمیرگاه مجاز به انجام برسانید اما برای مواقع اصطراری نیز کارشناسان ما راه حال های موقتی ارائه می کنند. منظور از شرایط اضطراری موقعیتی است که گیربکس اتومات توسان از کار افتاده و شما نمی توانید خودرو را حرکت دهید. در این مواقع ممکن است بتوان با انجام چند عمل ساده و در کمتر از ده دقیقه به صورت موقت ایراد گیربکس اتومات توسان را برطرف کرده و خودرو را راه اندازی نمود. این راهکارها به شرح زیر هستند:

 • بست باتری را به مدت 5 دقیقه قطع کنید. این کار سبب می شود برخی خطاهای موقتی از حافظه پاک شوند. حال زمان آن فرا رسیده تا کامپیوتر گیربکس اتومات توسان شما مجددا تنظیم گردد.
 • خودرو را پس از اتصال مجدد باتری روشن کنید. به خاطر داشته باشید که دنده در وضعیت خلاص قرار داشته باشد و پدال گاز یا اهرم و دکمه دیگری فشرده نشود. حتی بهرت است سیستم صوتی خودرو نیز خاموش باشد.
 • پس از گذشت سی ثانیه خودرو را خاموش کنید و اجازه دهید سی ثانیه دیگر نیز در همین وضعیت خاموش قرار داشته باشد.
 • دو مرتبه دیگر فرایند روشن و خاموش کردن خودرو را با شرایطی که ذکر شد انجام دهید تا تنظیم مجدد گیربکس اتومات توسان به انجام برسد.
 • حال می توانید خودرو را روشن کرده و به آرامی حرکت نمایید.

علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات توسان

منظور از علائم هشدار دهنده نشانه هایی هستند که شما را از خرابی های کوچک و بزرگ داخل گیربکس مطلع می کنند. اگر به این نشانه ها توجه نکنید و رسیدگی و تعمیر گیربکس اتومات توسان خود را به تاخیر بیاندازید ممکن است خیلی زود دچار خرابی های بزرگتر در دیگر قطعات گیربکس شده و هزینه های سنگینی برای تعمیر گیربکس اتومات توسان به شما تحمیل شود.

 • لرزش گیربکس اتومات توسان: یکی از دلایل لرزش در گیربکس اتومات توسان شل بودن اتصالات است. اگر اتصالات گیربکس در تعمیرگاه به خوبی بسته نشده باشد این مشکل محتمل خواهد بود. در مجموعه پاور گیربکس اتصالات با گشتاور استاندارد سفت شده و لذا این مشکل پیش نخواهد آمد.
 • زوزه کشیدن گیربکس اتومات توسان: یکی از مهمترین دلایل زوزه کشیدن  ار در انواع مختلف گیربکس اتومات در کاهش سطح روغن می دانند. کاهش سطح روغن سبب خرابی بلبرینگ یا سایش بیش از حد چرخ دنده ها شود.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتومات توسان: این اتفاق در سرعتهای بالای 70 کیلومتر در ساعت بیشتر به چشم می آید. بدین نحو که راننده به قصد افزایش سرعت پدال گاز را فشار می دهد اما نه تنها سرعت خودرو افزایش پیدا نمی کند بلکه خودرو به نوعی دچار کاهش سرعت نیز می شود. به چنین اتفاقی گاز هرز خوردن گیربکس اتومات توسان گفته می شود.
 • بوی سوختگی گیربکس اتومات توسان: بوی سوختگی نیز در شرایطی به مشام خواهد رسید که روغن گیربکس دمای بیش از حد داشته باشد و یا اینکه قطعات برقی ایرادی داشته باشد که منجر به آمپر کشیدن بیش از حد شود.
 • تقه زدن گیربکس اتومات توسان: اگر ایرادی در سیستم روغن گیربکس اتومات توسان بوجود آید یا یکی از قطعات داخلی گیرکس شکسته باشد و قطعه اضافی در گیربکس وجود داشته باشد ممکن است صدایی شبیه تقه زدن از گیربکس به گوش برسد.
 • قفل شدن دنده پارک گیربکس اتومات توسان: گاهی اوقات ممکن است گیربکس اتومات توسان شما در دنده ارک قفل کند این وضعیت می تواند به ایراد سیستم ترمز و یا ایراد سیستم برقی خودرو نیز مربوط باشد. هر چند ممکن است با خاموش و روشن کردن خودرو این ایراد رفع شود بهتر است برای عیب یابی دقیق به تعمیرگاه مجاز گیربکس اتومات توسان مراجعه شود.

تعویض روغن گیربکس اتومات توسان

برخی از راندگان گمان می کنند که روغن گیربکس نیاز به تعویض ندارد. البته طول عمر روغن گیربکس نسبت به روغن موتور بسیار بیشتر است چرا که ممولا در دمای بسیار پایین تری کار می کند اما با توجه به فشار بالایی گیربکس اتومات توسان این روغن نیز به مرور زمان کیفیت خود را از دست داده و نیاز به تعویض پیدا می کند. معمولا روغن گیربکس اتومات توسان را در هر  تا هزار کیلومتر تعویض می کنند که این مسافت را می توان معادل با  تا 3 تا 5 سال در نظر گرفت.

سرویسهای دوره ای گیربکس اتومات توسان

برای اینکه بتوانید سالیان سال از گیربکس اتومات توسان خود با بالاترین راندمان استفاده کنید می بایست اقدامات و سرویسهای دوره ای گیربکس را به موقع و بدرستی به انجام برسانید. مهمترین اقداماتی که در طول عمر گیربکس اتومات توسان موثر هستند به شرح زیر می باشند:

 • رانندگی مناسب برای حفظ گیربکس اتومات توسان: قطعا یکی از عواملی که در استهلاک گیربکس اتومات توسان موثر است نحوه استفاده شما از این گیربکس و رانندگی شما می باشد. رانندگی تحت فشار یعنی حرکات سریع درجاده های پر پیچ و خم و فشردن متوالی پدال گاز و ترمز و تغییرات شتبا می تواند فشاری بیش از فشار طراحی شده را بر گیربکس اتومات توسان وارد کرده استهلاک آن را بالاتر ببرد.
 • تاثیر رینگ و لاستیک بر گیربکس اتومات توسان: استفاده از رینگ با اندازه نامتعارف و یا در حالت آنبالانس و همچنین در وضعیتی که لاستیک های خودرو کم باد هستند ممکن است فشار زیادی را بر گیربکس اتومات توسان وارد کند که در نهایت طول عمر گیربکس را در دراز مدت تحت تاثیر قرار دهد.
 • تعویض روغن گیربکس اتومات توسان: روغن سالم و با کیفیت در ابتدای کار به رنگ قرمز روشن است و چشبندگی زیادی نیز دارد که نشانه کیفیت بالای ان است. اما این روغن به مرور زمان به رنگ سیاه تغییر رنگ یافته و چسندگی خود را نیز به تدریج از دست می دهد. در این شرایط تعویض روغن گیربکس اتومات توسان ضروری خواهد بود.
 • بازدید دوره ای گیربکس اتومات توسان: موارد متعددی مانند سطح و کیفیت روغن گیربکس و نشتی گیربکس و همچنین صدا دما یا لرزش بیش از حد آن را می توان در بازدید دوره ای چک کرد. بهتر است هر یک تا سه ماه به تعمیرگاه مجاز گیربکس اتومات توسان مراجعه کنید و گیربکس خودرو خود را مورد بازدید کارشناس قرار دهید. اگر فرصت کافی بریا این کار را ندارید لااقل در هر بار تعویض روغن موتور خودرو از تعمیرکار بخواهید موارد اساسی تر ماند سطح و نشتی روغن گیربکس اتومات توسان را چک کند.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات توسان: فیلتر روغن با عملیاتی مانند شستشو یا باد گرفتن تمیز نمی شود و بهتر است در هر بار که قصد تعیوض روغن گیربکس اتومات توسان را دارید فیلتر روغ را نیز با فیلتر با کیفیت و اصلی تعویض نمایید.
 • مطالعه دفترچه راهنمای خودرو: در دفترچه راهنما مواردی مانند مسافت دقیق تعویض روغن و فیلتر روغن ذکر شده که مطالعه آن می تواند برای کاهش استهلاک و کاربری بهتر از گیربکس اتومات توسان موثر باشد.

هزینه تعمیر گیربکس اتومات توسان

برای اینکه بدانید هزینه تعمیر گیربکس اتومات توسان شما چقدر می شود ابتدا باید خودرو را به تعمیرگاه مجاز انتقال دهید تا کارشناسان اموزش دیده با دستگاه های پیشرفته گیربکس را مورد عیب یابی دقیق قرار دهد. پس از بازدید کارشناس مشخص می شود که چه قطعاتی باید تعمیر شود و چه قطعاتی می بایست تعویض گردند. در این مرحله است که می توان هزینه تعمیر گیربکس اتومات توسان را معین نمود.

سوالات پر تکرار گیربکس اتومات توسان

آیا تعویض روغن گیربکس اتومات توسان یکی از سرویسهای نگهداری این گیربکس به شمار می رود؟

شاید بتوان گفت یکی از تاثیر گذارترین عملیات نگهداری پس از بازدید دوره ای برای گیربکس اتومات توسان همین تعویض روغن است که با توجه به عواملی مختلفی مانند نحوه رانندگی و شرایط محیطی و با توجه به فشار کاری بالای گیربکس در زمانی که روغن گیفیت خود را از دست داده باشد باید این تعویض روغن به انجام برسد.

آیا گیربکسهای هیبریدی هم مانند گیربکس اتومات توسان برنامه خاصی برای تعویض روغن دارند؟

کمپانی سازنده هر یک از گیربکس های اتومات با توجه به کیفیت قطعاتی که در گیربکس به کار برده و مدل گیربکس برنامه زمانی خاصی را برای تعویض روغن گیربکس مانند گیربکس اتومات توسان در نظر می گیرد. لذا حتی گیربکسهای هیبریدی نیز نیاز به تعویض روغن دارند.

خلاصی گیربکس اتومات توسان به چه معناست؟

خلاصی یعنی اینکه گیربکس در دنده مورد نظر قرار نمی گیرد و خود به خود خلاص می شود. دلیل خلاصی را می توان به کلاچ و یا توربین مربوط دانست.

کاهش سطح روغن گیربکس اتومات توسان چگونه می توان به ایراد گاز هرز خوردن منجر شود؟

در مرحله نخست که سطح روغن گیربکس کاهش پیدا می کند روغن کافی به اویل پمپ نمی رسد و لذا فشار روغن در گیربکس اتومات توسان با افت محسوسی مواجه خواهد شد. در نتیجه این افت فشار روغن کلاچ به خوبی اتصال خود را برقرار نمی کند و در نتیجه گیربکس اتومات توسان با اشکال گاز هرز خوردن مواجه می گردد.

لرزش گیربکس اتومات توسان درست پس از تعمیر به چه دلیل است؟

در مواقعی که از تعمیرگاه مجاز گیربکس اتومات توسان استفاده نکرده باشید ممکن است تعمیرکاران غیر حرفه ای عملیات تعمیر و مونتاژ گیربکس را به درستی انجام نداده باشند و در نتیجه مدت کوتاهی پس از تعمیر به دلیل شل شدن اتصالات گیربکس اتومات توسان دچار لرزش می شود.

زوزه کشیدن گیربکس اتومات توسان چطور به کمبود روغن در گیربکس ارتباط پیدا می کند؟

همانطور که در این مقاله تاکید کردیم روغن گیربکس اتومات توسان نقشی اساسی در عملکرد این دستگاه دارد. کاهش سطح روغن گیربکس اتومات توسان سبب می شود که روانکاری قطعات مختلف از جمله بلبرینگها به خوبی انجام نشود و لذا با خرابی بلبرینگها صدای زوزه کشیدن از گیربکس اتومات توسان به گوش خواهد رسید.

گیر کردن گیربکس اتومات توسان در دنده پارک را چطور باید برطرف کنیم؟

در واقع برای عیب یابی دقیق گیربکس اتومات توسان باید به تعمیرگاه تخصصی این گیربکس یعنی مجموعه پاور گیربکس مراجعه نمایید اما در برخی مواقع ممکن است به بکار بستن راهکارهای ساده ای که در بخش تعمیرات اضطراری بیان شد بتوانید این ایراد موقتا برطرف کنید و خودرو را حرکت دهید.

حالت اضطراری دنده سه در گیربکس اتومات توسان به چه دلیلی رخ می دهد؟

حالت اضطراری دنده سه وضعیتی است که گیربکس اتومات توسان به صورت خودکار به دلیل ایرادی که پیدا کرده در دنده سه قفل می شود. این وضعیت می تواند به دلیل وجود ایرادی در قطعات سیستم روغن و یا وجود خطا در برنامه کامپیوتری گیربکس رخ دهد.

سرویسهای نگهداری گیربکس اتومات توسان در کجا ثبت شده است؟

برخی سرویسهای مهم این گیربکس در دفترچه راهنما ذکر شده و برخی اقدامات مراقبتی نیز که بنا به تجربه کارشناسان پاور گیربکس انجام آنها می تواند تاثیر بسزایی در طول عمر گیربکس اتومات توسان داشته باشد مانند بازدید دوره ای و تعویض فیلتر روغن و… در این مقاله ذکر گردیده است.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس آزرا
تعمیر گیربکس سانتافه
تعمیر گیربکس سوناتا
تعمیر گیربکس هیوندا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا