پاورگیربکس / تعمیر گیربکس سانتافه

تعمیر گیربکس سانتافه

تعمیر گیربکس سانتافه

تعمیر جعبه دنده اتوماتیک سانتافه می بایست با دستگاه های پیشرفته به انجام برسد. در مجموعه پاور گیربکس از پیشرفته ترین روشها برای عیب یابی و تعمیر گیربکس اتوماتیک استفاده می شود و به رانندگان توصیه می شود که سرویسهای نگهداری از این جعبه دنده را برای کاهش تعمیر گیربکس سانتافه به کار ببندید. بهرمندی از نیروهای زبده و استفاده از قطعات با کیفیت و اصلی از دیگر مزایای مجموعه پاور گیربکس به شمار می رود که این مجموعه را به معتبرترین تعمیرگاه تخصصی جعبه دنده خودرو جعبه دنده خودرو در تهران بدل کرده است.

مشخصات فنی سانتافه ix45

سانتافه زمانی یک از محبوبترین خودروها در ایران به شمار می رفت و به عنوان خودرویی لوکس هنوز نیز در بازار کشورمان شناخته می شود. این خودرو مدلهای 2016 و 2017 و 2018 را در بازار ایران دارد و با دو دیفرانسیل با قفل الکترونیک از جمله خودروهای شبه آفرود به شمار می رود. موتور 4 سیلندر این خودرو از نوع GDi  سفارشی بوده و می تواند به 188 اسب بخار قدرت برسد. حجم موتور آن نیز 2.4 لیتر است و با حداکثر گشتاور 245 نیوتن متر می تواند به سرعت 190 کیلومتر در ساعت دست یابد. جعبه دنده این خودرو نیز از نوع اتوماتیک با 6 دنده و شیفت لاک می باشد.

نشانه های هشدار دهنده گیربکس اتومات سانتافه

جعبه دنده اتوماتیک سانتافه می تواند دچار خرابی های بزرگ و کوچک شود. یک خرابی کوچک خیلی سریع و با هزینه پایین قابل تعمیر است در حالی که خرابی های بزرگتر گاهی چند روز و حتی چند هفته ممکن است به طول بیانجامد و هزینه بالایی نیز به راننده تحمیل کند. اما خرابی های بزرگ به یکباره اتفاق نمی افتد بلکه از خرابی های کوچک و عدم رسیدگی به آنهاست که به تعمیرات اساسی احتیاج پیدا می کنید. به همین دلیل است که توصیه می شود تا قبل از اینکه یک ایراد تشدید شود و قطعات متعدد جعبه دنده اتوماتیک سانتافه را تحت تاثیر قرار دهید به تعمیرگاه مراجعه کنید و با هزینه پایین این ایراد را رفع نمایید. مهمترین نشانه هایی که می توانند شما را نسبت به ایرادات کوچک جعبه دنده خودرو آگاه سازند به شرح زیر هستند:

 • زوزه کشیدن جعبه دنده خودرو : نکته مهمدر خصوص زوزه کشیدن جعبه دنده خودرو این است که با توجه به صدای نرمالی که در گیربکس مانند هر دستگاه دیگری وجود دارد ممکن است در ابتدا راننده متوجه ایراد وزه کشیدن نشود. چرا که زوزه کشیدن بسیار تدریجی ایجاد می شود و افزایش پیدا می کند. اگر دقت کافی در این خصوص داشته باشید می توانید زودتر متوجه زوزه کشیدن جعبه دنده خودرو خود شده و منشا ایراد را با عیب یابی دقیق مشخص کنید.
 • تقه زدن گیربکس اتومات سانتافه: اگر یکی از شیربرقی های جعبه دنده خودرو دچار ایراد شده باشند در دنده مربوط به ان شیربرقی دچار ایراد تقه زدن می شود.
 • روشن شدن چراغ چک جعبه دنده خودرو : ضروری است که هنگامی که چراغ چک شما روشن می شود هشیار باشید و شرایط روشن و خاموش شدن آن را به یاد بسپارید تا بتوانید هنگام تعمیر بهتر ایراد جعبه دنده خودرو را متوجه شوید.
 • لرزش گیربکس اتومات سانتافه: لرزش می تواند ناشی از بد بسته شدن اتصالات گیربکس باشد. مخصوصا اگر از خدمات فنی تعمیرگاه غیر متخصص برای تعمیر جعبه دنده خودرو جعبه دنده خودرو خود استفاده کرده باشید احتمال بروز چنین مشکلی وجود خواهد داشت. در این مواقع حتما باید به تعمیرگاه اختصاصی جعبه دنده خودرو مراجعه کنید تا اتصالات جعبه دنده با روش استاندارد مجددا بسته شود در غیر این صورت گشتاورهای اضافه ایجاد شده در هنگام لرزش جعبه دنده خودرو می تواند به قطعات آن آسیب جدی وارد کند.
 • گاز هرز خوردن جعبه دنده خودرو : گاز هرز خوردن به حالتی گفته می شود که با وجود فشار پدال گاز خودرو سرعت نمی گیرد. این شرایط زمانی رخ می دهد که کلاچ به خوبی درگیر نشده باشد. منشا ایراد گاز هرز خوردن گیربکس اتومات سانتافه را می توان در کاهش فشار روغن و یا سایش صفحه های کلاچ دانست. برای اینکه به اشتباه صفحات کلاچ را تعویض نکید ابتدا پیشنهاد می شود که فشار روغن تست شود.
 • استشمام بوی سوختگی گیربکس اتوماتیک سانتافه: هنگامی که بوی سوختگی در اتاق خودرو استشمام می شود شما باید بدنبال منشا این بو بگردید. بدین منظور کاپوت خودرو را بالا بزنید و اگر بوی سوختگی از جعبه دنده خودرو به مشام می رسید متوجه باشید که ممکن است قطعات برقی جعبه دنده خودرو آسیب دیده و سیم کشی های مربوطه به علت آمپر کشیدن اضافی داغ شده باشند. در این شرایط باید کاملا محتاطانه عمل کرد. ابتدا خودرو را خاموش کنید تا بوی سوختگی از بین برود سپس به سمت تعمیرگاه تخصصی پاور گیربکس حرکت نمایید اما در صورتی که دوباره این بوی به مشام رسید یا شدیدتر شد خودرورا خاموش کنید و با تماس با یکی از شماره های مندرج در سایت پاور گیربکس و تشریح شرایط خودرو از کارشناسان ما مشاوره بگیرید. چرا که اگر علت بوی سوختگی داغ شدن روکش سیم کشی یا قطعات برقی باشد ممکن است این مشکل به آتش سوزی نیز منجر شود.
 • گیر کردن جعبه دنده اتومات سانتافه: اینکه جعبه دنده خودرو در دنده ای خاص گیر کند می تواند به چند شکل مختلف روی دهد. از یک سو ممکن است اهرم دنده در هنگام تعویض وضعیت گیر کرده باشد و از سوی دیگر ممکن است هنگام افزایش یا کاهش سرعت جعبه دنده خودرو در یک دنده خاص گیر کند و تغییر دنده انجام نشود. هر یک از این ایرادات ممکن است به خرابی در سیستم روغن یا ساعت جعبه دنده خودرو مربوط باشد.

فیلتر روغن گیربکس اتومات سانتافه

فیلتر روغن با وجود سادگی نقشی حیاتی در سلامت جعبه دنده خودرو بازی می کند. اگر فیلتر روغن دچار آسیب شده باشد ذرات معلق موجود در روغن جعبه دنده خودرو اجازه خواهند یافت که در قطعات حساس جعبه دنده خودرو گردش کنند و در نتیجه احتمال خرابی در این قطعات بسیار زیاد خواهد بود. از سوی دیگر ممکن است روزنه های موجود در فیلتر روغن جعبه دنده خودرو  گرفته باشند که در این صورت نیز فشار روغن کاهش یافته و هم کارکرد جعبه دنده خودرو مختل می گردد و هم احتمال خرابی در پمپ روغن گیربکس و سایر قطعات وجود خواهد داشت.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک سانتافه

در مجموعه پاور گیربکس همواره تلاش بر جلب رضایت مشتری بوده و هست. یکی از مهمترین عواملی که می تواند رضایت مشتریان را در پی داشته باشد کاهش هزینه تعمیر جعبه دنده خودرو سانتافه است. به همین جهت در مجموعه پاور گیربکس حاشیه سود به حداقل ممکن رسیده است. با این وجود رضایت مشتری در دراز مدت و همچنین اعتبار مجموعه اهمیت بیشتری دارد و تاکید مدیریت مجموعه پاور گیربکس به انجام خدمات فنی با کیفیت و استفاده از قطعات اصلی است. چرا که در غیر این صورت هر چند ممکن است شما در ظاهر هزینه کمتری برای تعمیر جعبه دنده خودرو خود بپردازید اما در دراز مدت و با تکرار خرابی گیربکس ناچار خواهید بود که هزینه های متوالی و سنگینتری را پرداخت کنید.

زمان تعویض فیلتر روغن جعبه دنده اتومات سانتافه

بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن جعبه دنده خودرو زمانی است که تصمیم به تعویض روغن جعبه دنده گرفته اید. در واقع نمی توان برای تعویض فیلتر روغن و خود روغن جعبه دنده خودرو دوره های مجزا تعریف کرد و دو بار تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات سانتافه مراجعه نمود. همچنین در صورتی که فیلتر روغن کثیف باشد و تنها روغن جعبه دنده را تعویض کنید روغن نیز کثیف می شود و برعکس اگر روغن جعبه دنده خودرو کثیف باشد و تنها فیلتر روغن عوض شود فیلتر نیز خیلی زود کثیف خواهد شد. به همین خاطر بهتر است تعویض روغن و فیلتر روغن جعبه دنده خودرو همزمان انجام شود.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتومات سانتافه

همواره بهتر است برای هر گونه تعمیر گیربکس خودرو به تعمیرگاه تخصصی جعبه دنده اتومات خودرو مراجعه کنید. اما در برخی اوقات ممکن است خودرو شما به علت قفل شدن گیربکس قادر به حرکت نباشد. در این شرایط توصیه شده روش زیر را به کار ببندید چرا که ممکن است با انجام فرایند ساده زیر مشکل گیربکس اتومات سانتافه موقتا رفع شود و شما بتوانید خودرو را به تعمیرگاه مجاز انتقال دهید:

 • خودرو را خاموش کرده بست باتری را بردارید تا خطاهای موقتی کامپیوتری گیربکس اتومات سانتافه ریست شوند. همچنین با اینکار می توانید مجددا کامپیوتری گیربکس اتومات سانتافه خود را تنظیم نمایید.
 • پس از گذشت 5 دقیقه می توانید بست باتری را در جای خود قرار دهید. دنده را در وضعیت خلاص قرار داده و استارت بزنید.
 • در طول فرایند تعمیرات اضطراری جعبه دنده خودرو پدال گاز یا هیچ دکمه دیگری فشرده نشود.
 • پس از سی ثانیه خودرو را خاموش کنید. سه بار به همین شکل خودرو را با فواصل سی ثانیه ای روشن و خاموش نمایید.
 • حال تنظیمات مجدد کامپیوتری جعبه دنده خودرو انجام شده و می توانید حرکت نمایید.
 • اگر حرکت خودرو با تکان شدید یا صدای غیر عادی جعبه دنده خودرو همراه است خودرو را خاموش کنید و از جرثقیل برای انتقال آن به تعمیرگاه استفاده نمایید.

تعویض روغن جعبه دنده اتوماتیک

اگر روغن کیفیت خود را از دست داده باشد و در تعویض آن تعلل کنید کارکردن  با روغن فاسد شده می تواند خرابی های زیادی را برای جعبه دنده خودرو به همراه داشته باشد. چرا که وظایف مهم روغن جعبه دنده خودرو یعنی روانکاری و خنک کاری انجام نخواهد شد. در صورتی که سطوح چرخ دنده ها که فشار بالایی را تحمل می کنند به درستی روانکاری نشوند ممکن است کار به آنبالانسی چرخ دنده ها و گیرپاژ کامل جعبه دنده خودرو بیانجامد که هزینه بسیار هنگفتی را به راننده برای تعمیر جعبه دنده خودرو تحمیل خواهد کرد.

تعمیر یا تعویض گیربکس اتومات سانتافه

در صورتی که هزینه تعمیر جعبه دنده خودرو از حد مشخصی بیشتر باشد قاعدتا توصیه می شود که بجای تعمیر به تعویض گیربکس روی بیاورید. این حد را معمولا دو سوم هزینه تعویض در نظر می گیرند. اما در برخی اوقات نیز ممکن است هزینه تعمیر چندان سنگین به نظر نرسد اما قطعات داخلی به ظاهر سالم در جعبه دنده خودرو به نحوی آسیب دیده باشند که در آینده نزدیک احتیاج به تعمیر داشته و در طی مدت کوتاهی چندین بار ناچار به تعمیر جعبه دنده خودرو خود شوید. اگر کارشناس چنین تشخیصی بدهد به شما توصیه خواهد کرد که همین ابتدا و قبل از هر گونه هزینه ای نسبت به تعویض جعبه دنده خودرو اقدام نمایید تا از هدر رفت هزینه و زمان خود در آینده جلوگیری نمایید.

دوره تعویض روغن گیربکس اتومات سانتافه

بهترین زمان برای تعویض روغن در جعبه دنده اتوماتیک زمانی است که از کاهش کیفیت آن اطمینان پیدا کرده باشید. هر چند کارشناسان محدوده مسافتی 45 تا 65 هزار کیلومتری را برای تعویض روغن جعبه دنده خودرو پیشنهاد می کنند اما این مسافت دقیق نیست و به عوامل متعددی وابسته خواهد بود. به طور مثال رانندگی در ترافیک یا جاده هایی با شیب تند و یا مسیرهای ناهموار و پر پیچ و خم می تواند فشار وارده بر جعبه دنده خودرو را افزایش دهد و با بالا بردن استهلاک طول عمر روغن نیز کاهش پیدا کند.

سرویسهای دوره ای گیربکس اتومات سانتافه

برای نگهداری هر چه بهتر و طول عمر بیشتر جعبه دنده خودرو توصیه هایی ارائه می شود که تحت عنوان سرویسهای نگهداری جعبه دنده خودرو معرفی می گردند. به کار بستن این سرویسها می تواند استهلاک گیربکس را تا حد زیادی کاهش دهد:

 • تاثیر رینگ و لاستیک بر جعبه دنده خودرو: رینگ و لاستیک آخرین حلقه زنجیره انتقال قدرت در خودرو به شمار می روند. در صورتی که رینگ و لاستیک خودرو خود را با رینگ و لاستیکی با اندازه غیر متعارف تعویض کنید نسبت دور و گشتاور منتقل شده از موتور به چرخ ها تغییر کرده و در نتیجه فشاری بیش از حد طراحی شده بر جعبه دنده خودرو وارد خواهد آمد. بدین منظور توصیه شده که از تغییرات غیر متعارف در اندازه رینگ و لاستیک اجتناب نمایید.
 • تعویض روغن جعبه دنده خودرو: روغن گیربکس در ابتدا چسبندگی زیادی دارد و به رنگ قرمز روشن است به مرور زمان که این روغن تحت فشار بالای گیربکس اتومات سانتافه کار می کند چسبندگی خود را از دست داده و به رنگ سیاه تغییر رنگ می دهد. در این شرایط تعویض آن ضروری است.
 • بازدید دوره ای جعبه دنده خودرو: در بازدید دوره ای موارد متعددی مورد ارزیابی قرار می گیرد. ابتدا خودرو به صورت موتور گرم و روشن تست می شود تا نشتی یا دمای اضافه جعبه دنده خودرو به خوبی ارزیابی گردد. سپس خودرو خاموش می شود و موارد دیگری مانند کیفیت و سطح جعبه دنده خودرو چک می شوند. بهتر است برای بازدید دوره ای هر سه ماه یک بار به تعمیرگاه تخصصی جعبه دنده خودرو مراجعه کنید.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات سانتافه: در خصوص فیلتر روغن جعبه دنده خودرو  این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر تعمیرکاری به شما پیشنهاد داد که فیلتر روغن را با شستشو یا باد گرفتن احیا کنید این پیشنهاد نمی تواند اصولی باشد و در صورت اسیب دیدن فیلتر روغن تنها باید این قطعه را تعویض نمود.
 • پیگیری علام هشدار دهنده جعبه دنده خودرو : هر یک از نشانه های هشدار دهنده و به طور کلی هر گونه تغییر درنحوه عملکرد جعبه دنده خودرو می تواند شروع و پیش زمینه ی
 • ک خرابی بزرگ قلمداد گردد. برای همین بهتر است در صورت مشاهده چنین نشانه ای در اولین فرصت به تعمیرگاه تخصصی جعبه دنده خودرو مراجعه نمایید.
 • مطالعه دفترچه راهنمای خودرو: اینکه خودرو شما چه مدلی باشد و از چه گیربکسی در آن استفاده شده باشد ممکن است باعث گردد که کمپانی سازنده توصیه های ویژه ای را برای راننده ارائه نموده و در دفترچه راهنمی خودرو ذکر کرده باشد. لذا بهتر است این دفترچه را مطالعه نمایید.
 • رانندگی مناسب برای حفظ جعبه دنده خودرو : منظور از رانندگی مناسب اجتناب از تغییرات متوالی سرعت و شتاب با فشردن پیاپی پدال گاز و ترمز و همچنین پرهیز از سرعت بالا در زمانی است که جعبه دنده خودرو سانتافه تحت فشار است مانند شرایط سخت جاده ای یا وجود بار سنگین در خودرو.

سوالات متداول در خصوص گیربکس اتومات سانتافه

آیا جعبه دنده خودرو نیاز به تعویض روغن در دوره خاص و مشخص دارد؟

تعویض روغن جعبه دنده خودرو به عوامل متعددی وابسته است و نمی توان زمان دقیقی برای طول عمر روغن جعبه دنده خودرو در نظر گرفت. اما به طور نرمال هر 45 تا 65 هزار کیلومتر برای تعویض روغن گیربکس اتومات سانتافه در نظر گرفته می شود.

مهمترین سرویسهای جعبه دنده خودرو کدامند؟

در بازدید دوره ای بسیاری از ایرادات جزئی جعبه دنده خودرو کشف می شود لذا این سرویس می تواند از مهمترین اقدامات نگهداری گیربکس اتومات سانتافه به شمار آید. همچنین تعویض روغن و تعویض فیلتر روغن گیربکس نیز اهمیت زیادی دارند.

آیا در خودروهای هیبریدی نیز نیاز به تعویض روغن گیربکس مانند گیربکس اتومات سانتافه وجود خواهد داشت؟

درهمه انواع دستگاه های پیشرفته که از روغن برای روانکاری و خنک کاری استفاده می کنند در صورت کاهش کیفیت روغن نیاز به تعویض آن وجود دارد و گیربکس خودروهای هیبریدی نیز از این مهم مستثنی نیستند.

گاز هرز خوردن گیربکس اتومات سانتافه چطور به فیلتر روغن مربوط می شود؟

در صورتی که روزنه های فیلتر روغنجعبه دنده خودرو گرفته باشند ممکن است فشار روغن گیربکس افت محسوسی داشته و در نتیجه فشار کافی برای برقراری اتصال استاندارد در کلاچ گیربکس اتومات سانتافه وجود نداشته باشد. این مسئله نیز به نوبه خود می تواند به گاز هرز خوردن جعبه دنده خودرو بیانجامد.

وضعیت اضطراری دنده سه گیربکس اتومات سانتافه چه وضعیتی است؟

وضعتی که به جهت محافظت از قطعات حساس جعبه دنده خودرو کامپیوتر این گیربکس در دنده سه قفل می کند. در این شرایط ممکن است با به کار بستن روش تعمیرات جعبه دنده خودرو سانتافه بتوانید مشکل را موقتا برطرف نمایید.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس آزرا
تعمیر گیربکس توسان
تعمیر گیربکس سانتافه
تعمیر گیربکس سوناتا
تعمیر گیربکس هیوندا
تعمیر گیربکس تویوتا کرولا
تعمیر گیربکس سراتو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا