پاورگیربکس / تعمیر گیربکس لیفان 520

تعمیر گیربکس لیفان 520

تعمیر گیربکس لیفان 520

تعمیر گیربکس لیفان 520 یک امر بسیار تخصصی است و حتما باید در تعمیرگاه مجاز و توسط نیروهای آموزش دیده انجام شود. عیب یابی دقیق و تعمیرات استاندارد و استفاده قطعات اصلی از جمله مزیتهای مجموعه پاور گیربکس می باشد که این مجموعه را به عنوان برترین و معتبرترین تعمیرگاه تخصصی جعبه دنده اتومات لیفان 520 در تهران شناخته می شود.

مشخصات فنی لیفان 520

خودرو لیفان 520 اولین تولید شرکت لیفان است که در ایران و توسط شرکت کرمان موتور از سال 87 تا 90 تولید و به بازار عرضه شد. این خودرو از 4 سیلندر با حجم 1.6 لیتری بهره می برد که توانایی تولید 106 اسب بخار قدرت را داراست. در گیربکس اتومات لیفان 520 احتمال خرابی صفحات کلاچ و همچنین بلبرینگها وجود دارد که صدای زوزه کشیدن بلبرینگها مخصوصا در ابتدا حرکت در این شرایط بیشتر خواهد شد. همچنین دنده پرانی بلافاصله پس از رها کردن پدال گاز نیز ممکن است در مدل جعبه دنده رخ دهد که نشانه خرابی دنده برنجی ها و یا کشویی تعویض دنده خواهد بود.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتومات لیفان 520

تعمیرات دستگاه های پیشرفته و بخشهای مختلف خودرو باید در تعمیرگاه تخصصی به انجام برسد. اما روشهایی نیز وجود دارد که در شرایطی که ماشین شما قادر به حرکت نیست ممکن است موقتا ایراد را برطرف کرده و به شما این امکان را بدهد که به تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید.

 • دو حالت مختلف متصور است که تعمیرات اضطراری می توانند وضعیت گیرپاژ کردن جعبه دنده را رفع نمایند. نخست وضعیتی است که خودرو شما مدتی طولانی و یا تحت فشار زیاد کار کرده باشد و در نتیجه به علت دمای بیش از حد قفل شده باشد. در این شرایط می توانید ماشین را به مدت دو ساعت خاموش کنید تا به آهستگی به دمای محیط برسد و سپس به مسیر خود ادامه دهید.
 • حالت دوم وضعیتی است که به علت خطاهای کامپیوتری یا ایرادات برقی جعبه دنده قفل شده است در این شرایط ابتدا باید خودرو را خاموش کنید و بست باتری را بردارید.
 • پس از گذشت 5 دقیقه خطاها موقتی کامپیوتری رفع شده اند و می توانید بست باتری را متصل نمایید.
 • حال می بایست تنظیمات مجدد انجام شود. بدین منظور دنده را حالت خلاص قرار دهید و بدون فشردن هیچ دکمه یا اهرمی مخصوصا پدال گاز استارت بزنید.
 • اجازه دهید در وضعیت درجا سی ثانیه موتور کار کند. سپس ماشین خود را خاموش کنید.
 • سی ثانیه دیگر نیز در وضعیت موتور خاموش صبر نموده و مجددا استارت بزنید و این روشن و خاموش کردن را در مجموعه سه مرتبه تکرار کنید.
 • اکنون تنظیمات کامپیوتری کاملا ریست شده و می توانید به مسیر خود ادامه دهید.

به خاطر داشته باشید که این روش تنها به صورت موقت مشکل را رفع می کنید و بهتر است برای عیب یابی دقیق به تعمیرگاه مجاز مراجعه شود. همچنین در صورتی که خودرو قادر به حرکت بود اما صدا و لرزش شدیدی را از بخشی از سیستم انتقال قدرت حس کردید از حرکت دادن ماشین اجتناب کرده و توسط جرثقیل خودرو را به تعمیرگاه تخصصی انتقال دهید.

هزینه تعمیر گیربکس اتومات لیفان 520

برای اینکه مشخص شود که هزینه تعمیرات جعبه دنده ماشین شما چقدر می شود ابتدا باید با دستگاه های پیشرفته عیب یابی روی جعبه دنده اتوماتیک خودرو انجام شود تا تعیین گردد که چه قطعاتی نیاز به تعمیر و چه قطعاتی نیاز به تعویض دارند. سپس می توان هزینه تعمیرات را محاسبه نمود. در مجموعه پاور گیربکس اولویت انجام تعمیرات با کیفیت و دقیق است به نحوی که تا مدتی طولانی نیاز دوباره به تعمیرات پیدا نکنید با این وجود با کاهش حاشیه سود سعی شده که کمترین هزینه تعمیرات جعبه دنده اتومات از مشتریان دریافت گردد و به همین خاطر این مجموعه به عنوان معتبرترین و بهترین تعمیرگاه تخصصی گیربک اتومات در تهران شناخته می شود.

روغن گیربکس اتومات لیفان 520

روغن یا مایع گیربکس به نقش اساسی را در این دستگاه بر عهده دارد. مهمترین وظیفه روغن تعویض دنده و انجام فرایندهایی مانند کلاچ گرفتن است که اگر روغن کافی و با کیفیت وجود نداشته باشد این وظایف انجام نشده و در نتیجه عملا جعبه دنده خودرو شما از کار خواهد افتاد. دومین وظیفه نیز روانکاری قطعاتی مانند چرخ دنده هاست که با فشار مکانیکی بالا در حال کار هستند و اگر به درستی روان کاری آنها انجام نشود خیلی زود دچار خرابی و حتی آنبالانسی خواهند شد. اما دمای بیش از حد دشمن شماره ک انواع جعبه دنده اتومات به شمار می رود و روغن در انتقال اتلافات حرارتی نقش سیال مبدل را بر عهده دارد. با توجه به این وظایف مهم ضروری است که همواره کیفیت و سطح روغن را چک کنید تا کارکرد جعبه دنده اتومات خودرو شما دچار اختلال نگردد.

فیلتر روغن گیربکس اتومات لیفان 520

فیلتر روغن نیز از آنجا که وظیفه حفاظت از روغن را بر عهده دارد قطعه ای مهم در خودرو به شمار می رود. این فیلتر از روزنه های بسیار ریزی تشکیل شده که اجازه عبور ذرات معلق در روغن را نمی دهند و به همین خاطر فیلتر روغن در ورودی اویل پمپ نصب می شود تا روغن تمیز در همه قطعات جعبه دنده در جریان باشد. دو نوع خرابی مختلف برای فیلتر روغن متصور است. نخست مسدود شدن روزنه های فیلتر به وسیله این ذرات معلق و کثیفی های احتمالی موجود در روغن و دوم آسیب دیدن روزنه ها به نحوی که امکان عبور ذرات معلق وجود داشته باشد.

نشانه های هشدار دهنده گیربکس اتومات لیفان 520

منظور از نشانه های هشدار دهنده علائمی هستند که در صورت وجود خرابی های کوچک در جعبه دنده خودرو بروز می کنند و اگر به موقع نسبت به تعمیر آنها اقدام شود با هزینه ای پایین مشکل رفع خواهد شد اما اگر در انجام تعمیرات مورد نیاز تاخیر به وجود بیاید ممکن است اولا مشکل ایجاد شده تشدید شود و در ثانی سایر قطعات نیز دچار خرابی شوند و نیاز به تعمیر پدا کنند. لذا توصیه می شود این نشانه های هشدار دهنده را بشناسید و کاملا جدی بگیرید:

 • زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک لیفان 520: اگر جعبه دنده ماشین شما زوزه می کشد و صدای آن نسبت به حالت نرمال تغییر کرده است ممکن است یکی از بلبرینگها دچار خرابی شده باشد و یا اینکه به علت کاهش سطح روغن اصطکاک چرخ دنده ها افزایش یافته و در نتیجه صدای زوزه کشیدن در اتاق خودرو به گوش برسد. در خصوص این نشانه هشدار دهنده باید دانست که با توجه به اینکه در حالت عادی صدای بسیار اندکی از گیربکس اتوماتیک لیفان 520 به گوش می رسد و به مرور زمان و بسیار تدریجی این صدا افزایش پیدا می کند اگر هشیار نباشید ممکن است دیر متوجه تغییر آن شوید. به همین خاطر توصیه می شود همواره به صدای بخشهای مختلف خودرو دقت کنید تا متوجه کوچکترین تغییرات شوید.
 • لرزش گیربکس اتوماتیک لیفان 520: اگر در اواخر در تعمیرگاه بوده اید و دچار لرزش جعبه دنده خودرو شده اید ممکن است این دو مسئله به هم مربوط باشد. چرا که اگر از خدمات تعمیرگاه غیر مجاز بهره برده باشید ممکن است فرایند تعمیر به شکل استاندارد طی نشده یا مونتاژ قطعات با گشتاور استاندارد صورت نپذیرفته و دچار ایراد شل شدن اتصالات جعبه دنده شده باشید. در این مواقع برای جلوگیری از آسیب دیدن سایر قطعات بهتر است هر چه سریعتر به تعمیرگاه تخصصی مراجعه نمایید.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتوماتیک لیفان 520: منظور از گاز هرز خوردن این است که راننده پدال گاز را فشار می دهد اما خودرو متناسب با این فشار شتاب پیدا نمی کند. چنین شرایطی زمانی رخ می دهد که اتصال مناسب در کلاچ یا یکی از بخشهای زنجیره انتقال قدرت صورت نپذیرد. عدم اتصال کامل در کلاچ نیز ممکن است ناشی از ساییدگی بیش از صفحات کلاچ و یا کاهش فشار روغن باشد.
 • روشن شدن چراغ چک گیربکس اتوماتیک لیفان 520: روشن شدن چراغ چک چه به صرت موقتی و چه به صورت دائمی نشانه وجود خرابی در جعبه دنده خودرو شما خواهد بود و باید هر چه سریعتر نسبت به عیب یابی در تعمیرگاه اختصاصی اقدام شود.
 • بوی سوختگی گیربکس اتوماتیک لیفان 520: ممکن است یکی از شیربرقی ها دچار آسیب شده و با توجه به افزایش آمپر برق عبوری از سیم کشی ها مربوط عایق سیم ها داغ شده و بویی مشابه بوی سوختگی از خود متصاعد کنند. این امر بسیار خطرناک است و احتمال آتش سوزی در داخل کاپوت نیز وجود دارد و بهتر است هر چه سریعتر به تعمیرگاه مراجعه کرده و مشکل را رفع نمایید.

سرویس های نگهداری گیربکس اتومات لیفان 520

هر دستگاهی برای اینکه طول عمر بیشتری داشته باشد باید مورد مراقبت قرار بگیرد و سرویسهای مختلف نگهداری از آن به موقع به انجام برسد.

 • رینگ و لاستیک: استفاده از رینگ و لاستیک استاندارد بسیار مهم و حیاتی می باشد. چرا که رینگ و لاستیک آخرین حلقه زنجیره انتقال قدرت ماشین به شمار آمده و در صورتی که از رینگ و لاستیکی با اندازه غیر متعارف استفاده شود این احتمال وجود خواهد داشت که نسبت دور موتور تغییر کرده و فشار زیادی در طولانی مدت بر جعبه دنده خودرو وارد آید.پس اگر تمایل دارید که رینگ و لاستیک خودرو را مطابق با سلیقه شخصی خود تغییر دهید بهتر است از لاستیک و رینگی با اندازه های متعارف و در محدود استاندارد استفاده نمایید.
 • تعویض روغن: روغن در ابتدا که کمالا تمیز و سالم است رنگ قرمز روشن داشته و چسبندگی آن نیز کاما مشهود است. اما به مرور زمان که کیفیت آن کاهش می یابد رنگ آن به سیاه متمایل شده و چسبندگی آن نیز اندک اندک کاهش می یابد و به جایی می رسد که دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در این شرایط ضروری است روغن جعبه دنده خودرو را تعویض نمایید تا از آسیب رسیدن به قطعاتی مانند چرخ دنده ها و توربین و شیربرقی ها و… پیشگیری شود.
 • رانندگی اصولی: نحوه رانندگی شما در واقع نحوه استفاده شما از خودرو است و قاعدتا در طول عمر و عملکرد بخشهای مختلف ماشین تاثیر گذار خواهد بود. برای اینکه کمتر نیاز به تعمیرات پیدا کنید بهتر است در شرایط دشوار مانند جاده های ناهموار و سراشیبی یا سربالایی های تند و یا هنگامی که بار سنگینی در داخل خودرو وجود دارد مراعات کرده و با سرعت کمتر حرکت نمایید تا فشار مضاعفی بر جعبه دنده اتوماتیک لیفان 520 اعمال نگردد. همچنین فشردن پشت سر هم و سریع پدال گاز و پدال ترمز و یا به اصطلاح تغییرات ناگهانی شتاب موجب می شود استهلاک شیربرقی ها و چرخ دنده ها افزایش یابد و طول عمر جعبه دنده اتومات شما کاهش یابد.
 • اجتناب از بکسل کردن خودروهای سنگین: ماشین لیفان 520 یک خودرو سواری است و برای یدک کشیدن خودروهای دیگر طراحی نشده علی الخصوص اگر خودروهای سنگین را با این ماشین یدک بکشید فشار زیادی هم به موتور و سیستم تعلیق و هم به گیربکس اتومات لیفان 520 وارد خواهد آمد. لذا توصیه می شود که تا حد امکان از بکسل کردن دیگر خودروها اجتناب کنید و در صورت اجبار با سرعت آهسته و ثابت حرکت نمایید.
 • تعویض فیلتر روغن: فیلتر روغن قطعه ای است که قابلیت تعمیر یا احیا ندارد. به عبارت دیگر در صورتی که روزنه های فیلتر مسدود شده باشند شما با هیچ روشی نمی توانید فیلتر را مانند روز اول آماده انجام وظایف خود بنمایید. چرا که روشهای مانند شستشو و باد گرفتن سبب خواهند شد که ذرات براده ای که روزنه های فیلتر روغن را مسدود کرده اند به این روزنه ها فشار وارد اورده و حتی باعث آسیب دیدن آنها شوند و هر چند در ظاهر فیلتر تمیز می شود اما در صورتی که روزنه های فیلتر روغن آسیب دیده باشند ذرات معلق در روغن از آنها عبور کرده و قطعات حساس جعبه دنده ماشین شما وارد خواهند شد.
 • بازدید دوره ای: اگر می خواهید سالهای سال از جعبه دنده ماشین خود استفاده کنید و نیازی به تعمیرات پر هزینه نداشته باشید حتما باید بازدید دوره ای را جدی بگیرید. در بازدید دوره ای موارد متعددی مورد ارزیابی قرار می گیرد که در حالت عادی و از داخل اتاق خودرو نخواهید توانست به خوبی این موارد را چک کنید. بازدید دوره ای شامل دو مرحله می شود. در مرحله نخست که موتور هنوز گرم است و ماشین را خاموش نکرده اید مواردی مانند نشتی صدا و لرزش مورد ارزیابی کارشناس قرار می گیرد و سپس ماشین خود را خاموش کرده و اجازه می دهید که کاملا سرد شود و سپس موارد دیگری مانند سطح و کیفیت روغن و شل بودن اتصالات را ارزیابی می نمایید. برای بازدید دوره ای بهتر است هر سه ماه یک بار به تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید. اما اگر سابقه تعمیرات و خرابی وجود دارد به عنوان مثال سابقه کاهش سطح روغن و نشتی ددر جعبه دنده ماشین دارید بهتر است در فواصل کوتاه تر بازدید دوره ای انجام شود تا در صورتی که اشکالی در تعمیرات وجود داشته خیلی زود متوجه شوید.
 • عدم نصب تجهیزات اضافه: شاید باور آن سخت باشد اما برخی رفتارهای غیر اصولی می توانند لطمات باور نکردنی به بخشهایی مانند جعبه دنده اتوماتیک خودرو وارد نمایید. به عنوان نمونه نصب تجهیزات برقی پر مصرف مانند لامپهای نئون یا سیستم های صوتی پر مصرف ممکن است سبب شود که ولتاژ مناسب در سیستم برق خودرو تامین نگردد و در نتیجه قطعاتی مانند شیربرقی ها با افت ولتاژ مواجه شده و در عملکرد جعبه دنده اتوماتیک ماشین شما اختلال ایجاد شود. لذا توصیه می شود اگر تمایل به انجام تغییرات سلیقه ای دارید هر تغییری را در محدود متعارف و استاندارد خودرو به انجام برسانید.
 • پیگیری نشانه های هشدار دهنده: هر گونه تغییری که نسبت به حالت استاندارد در وضعیت عملکرد جعبه دنده خودرو مشاهده کردید می تواند نشانه ای باشد از وجود یک خرابی در قطعه ای در گیربکس اتومات که اگر به موقع نسبت به تعمیر ان عمل نکنید ممکن است خیلی زود دچار خرابی در سایر قطعات شوید. پس در صورت مشاهده هر گونه تغییر در عملکرد جعبه دنده خودرو در اولین فرصت به تعمیرگاه تخصصی جهت عیب یابی دقیق مراجعه نمایید.

سوالات متداول گیربکس اتوماتیک لیفان 520

وضعیت اضطراری دنده سه چیست و در صورت بروز این حالت چه باید کرد؟

در شرایط خاصی که احتمال آسیب دیدن قطعات حساس جعبه دنده وجود دارد به صورت کامپیوتری و کاملا خودکار ماشین در دنده سه قفل می شود. برای رها شدن از این حالت بهتر است به روش ارائه شده در بخش تعمیرات اضطراری عمل نمایید. اگر موفق به رفع مشکل پیش آمده شدید در اولین فرصت به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید تا عیب اصلی پیدا و تعمیر شود.

آیا در لیفان 520 نیاز به تعویض روغن جعبه دنده وجود دارد؟

برنامه زمانی خاصی بر اساس مدل خودرو و متناسب با مسافت طی شده توسط کمپانی سازنده در دفترچه راهنما ذکر می گردد که به طور متوسط بین 40 تا 50 هزار کیلومتر است و باید در این مسافت روغن جعبه دنده تعویض شود. اما این پارامتر دقیق نیست و به شرایط محیطی و نحوه استفاده شما از خودرو و همچنین کیفیت روغن مصرفی وابسته است.

بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک لیفان 520 چه زمانی است؟

با توجه به دوره های تعویض روغن توصیه می شود که در هر بار تعویض روغن نسبت به عوض کردن فیلتر روغن نیز اقدام گردد تا روغن سالم و تمیز در جعبه دنده داشته باشیم.

گیر کردن دنده پارک در لیفان 520 به چه علت رخ می دهد و به چه نحوی قابل رفع شدن است؟

خرابی یکی از قطعات سیستم روغن یا وجود خرابی در بخشهای دیگر مانند سیستم ترمز یا سیستم برق خودرو ممکن است به قفل شدن در وضعیت دنده پارک بیانجامد و روش رفع ان نیز مشابه روش تعمیرات اضطراری گیربکس اتوماتیک لیفان 520 می باشد.

آیا در خودروهای هیبریدی نیز می بایست روغن جعبه دنده را در دوره های خاص تعویض کرد؟

هر دستگاه پیشرفته ای که از روغن استفاده کند و فشار زیادی را متحمل شود نیاز به تعویض روغن نیز پیدا می کند. جعبه دنده خودروهای هیبریدی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در دوره های مشخص نیاز به تعویض روغن خواهند داشت.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس لیفان
تعمیر گیربکس لیفان 620
تعمیر گیربکس لیفان 820
تعمیر گیربکس لیفان x50
تعمیر گیربکس لیفان x60
تعمیر گیربکس برلیانس h320
تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۵

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا