پاورگیربکس / تعمیر گیربکس ام وی ام x33 

تعمیر گیربکس ام وی ام x33 

تعمیر گیربکس ام وی ام x33 

گیربکس ام وی ام x33 از مدل پنج دنده دستی یا CVT بوده که تعمیرات تخصصی این مدل گیربکس در این مقاله مورد بحث واقع می شود. برای تعمیر گیربکس ام وی ام x33 به صورت رفع ایراد جزئی و آشنایی با روش های ساده برای تعمیر گیربکس ام وی ام x33  تا رسیدن به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

برای مطالعه بیشتر در مورد تعمیر گیربکس اتوماتیک مقاله تعمیر گیربکس اتوماتیک موضوع جذابی است.

آشنایی با خودرو ام وی ام x33

این خودرو در بازار جهانی با نام چری تیگو 3 شناخته می شود. پس از ورود تیگو 3 به ایران و تولید آن توسط شرکت خودرو سازی مدیران خودرو نام ام وی ام x33 برای آن انتخاب شد و در بازار ایران با این نام شناخته می شود. خودرو ام وی ام x33 یک نخستین کراس اور چینی در بازار ایران به شمار می رود که از سال 1389 در به بازار عرضه شده است. دو دلیل عمده برای رونق فروش خودرو ام وی ام x33 در بازار ایران وجود دارد. نخست امکانات رفاهی و ظاهر به مراتب مناسب تر نسبت به دیگر محصولات خودرو سازی داخلی است که این خودرو را حداقل در نگاه اول به عنوان خودروی زیبا و پیشرفته تر نسبت به خودروهای ایران به مشتری معرفی می کند. نکته دوم نبود رقیب قدرتمند در بازار ایران در محدود قیمتی ام وی ام x33 می باشد. در حال حاضر خودرو ام وی ام x33 با دو گیربکس و در دو مدل به بازار ایران عرضه می شود. نخست ام وی ام x33s 5 سرعته اتوماتیک است که محدوده قیمتی 780 میلیون تومان را در بازار داراست و قیمت نمایندگی آن 724 میلیون تومان می باشد. مدل دوم خودرو ام وی ام x33s با گیربکس CVT است که کمی قیمت گران تر داشته و در محدوده 670 میلیون تومان در بازار معامله می گردد. این رنج قیمتی هرگز در حد رنج قیمتی کراس اورهای خارجی شرکتهای کره ای یا آلمانی و فرانسوی نیست. لذا مصرف کنندگان بیشتری به سمت خرید ام وی ام x33 تمایل پیدا می کنند.

البته باید در نظر داشت که این خودرو چه از نظر سواری و چه از نظر کیفیت قطعات با کراس اورهای ژاپنی و کره ای قابل مقایسه نیست اما با این حال با اقبال عمومی بالایی در کشور مواجه شده است.

معرفی کامل گیربکس ام وی ام x33 یا گیربکس CVT

خودرو ام وی ام x33 از گیربکس CVT استفاده می کند که تفاوتهای بسیار زیادی با انواع گیربکس اتوماتیک که در دیگر خودروهای اتومات به کار گرفته می شود دارد. در اغلب خودروهای دنده اتومات گیربکس از هر مدلی که باشد مجموعه ای از چرخ دنده های خورشیدی و سیاره ای و شافت و کلاچ های متعدد است. اما در گیربکس ام وی ام x33 خبری از این قطعات نیست. عبارت CVT در واقع مخفف عبارت Continuously Variable Transmission است که ترجمه تحت الفظی آن انتقال قدرت متغییر و پیوسته است. در واقع مزیت عمده گیربکس ام وی ام x3 نیز نسبت به دیگر انواع گیربکس اتوماتیک در همین عبارت نهفته است که نسبت انتقال قدرت به صورت پیوسته تغییر می کند و تعداد دنده مشخصی را نمی توان برای آن در نظر گرفت. اما نحوه کار گیربکس ام وی ام x33 چگونه است؟

گیربکس CVT از دو دیسک و یک تسمه فولادی تشکیل شده است. یکی از دیسک ها توسط نیروی موتور به گردش در می اید و نیروی تولیدی توسط تسمه فولادی به دیسک دوم که به محور چرخها متصل شده است انتقال می یابد. شاید بتوان به عنوان مثالی ساده به سیستم کولور آبی اشاره کرد که یک تسمه نیروی محرکه موتور را توسط دو پولی که یکی بر روی شافت موتور و دیگری بر روی شافت فن قرار دارند انتقال می دهد. نحوه عملکرد و تغییر نسبت دور در این مدل گیربکس به ساختار خاص این دیسک ها بر می گردد. دیسک یا پولی گیربکس ام وی ام x33 از دو صفحه شیب دار در دوطرف تشکیل شده است با دور و نزدیک شدن این دو صفحه قاعدتا فاصله انتهای آنها نیز تغییر می کند و تسمه به بالا یا پایین حرکت می کند. بدین ترتیب گویی شعاع ولی تغییر کرده و لذا نسبت انتقال دور نیز تغییر پیدا خواهد کرد.

مزایای گیربکس ام وی ام x33

هر چند در ابتدای ورود این مدل گیربکس به بازار معمولا با نارضایتی رانندگان همراه بود اما به تدریج با ارتقا مدلهای جدیدتر این مدل گیربکس مزایای متعددی برای گیربکس ام وی ام x33 ایجاد شد و قدرت رقابت با دیگر انواع پیشرفته گیربکس اتوماتیک را پیدا کرد.

از جمله مزایای این مدل گیربکس می توان به مصرف سوخت پایین تر آن اشاره کرد. گیربکس CVT علی الخصوص در مسیرهای طولانی با سرعت بالا مانند مسیرهای جاده ای با ثابت نگه داشتن نسبت تبدیل در کمترین حد آن مصرف سوخت به شکل قابل توجهی کاهش می دهد. مزیت دیگر گیربکس ام وی ام x33 قطعات کمتر و خرابی های کمتر و در نتیجه هزینه پایین تر تعمیر و تعویض است که نسبت به دیگر انواع گیربکس اتوماتیک رضایت بیشتری را برای مصرف کننده به دنبال خواهد داشت.

وزن پایین تر نیز از دیگر مزایای گیربکس CVT به شمار می رود. از سوی دیگر با توجه به اینکه گیربکس ام وی ام x33 هیچ چرخ دنده سیاره ای یا خورشیدی ندارد تعویض دنده به شکل بسیار نرم به انجام می رسد. به همین دلیل است که معمولا گیربکس ام وی ام x33 نسبت به دیگر انواع گیربکس لرزش و تقه زدن بسیار کمتری را به سرنشینان خودرو منتقل می کند.

در کنار این مزایا می توان معایبی را نیز برای گیربکس ام وی ام x33 برشمرد. از آن جمله امکان هنگ کردن گیربکس در سرعت های خیلی بالاست. در این مواقع به علت فشار زیادی که بر گیربکس و مجموعه تسمه و پولی ها می اید سر و صدای نامتعارفی به گوش می رسد که شبیه به زوزه کشیدن یا کشیده شدن دو سطح فلزی به یکدیگر است. عیب دیگر این گیربکس شتاب نسبتا کمتر ان نسبت به دیگر انواع گیربکس اتوماتیک می باشد. اگر به دنبال حرکت سریع و تغییر سرعتهای متعدد با شتاب بالا هستید ممکن است گیربکس ام وی ام x33 برای شما راضی کننده نباشد. به همین دلیل است که اغلب این مدل گیربکس اتوماتیک بیشتر در خودروهای خانوادگی به کار می روند و برای خودروهای اسپرت و با شتاب بالا به کار گرفته نمی شوند.

هزینه تعمیر گیربکس ام وی ام x33

اگر می خواهید خودرو ام وی ام x33 را خریداری کنید و به دنبال تحقیق در خصوص هزینه تعمیرات گیربکس ام وی ام x33 هستید باید اشاره کنیم که هزینه تعمیرات به دو بخش تقسیم می شوند. نخست اینکه بدانید تعداد دفعات نیاز به تعمیر در یک گیربکس چقدر است و دوم اینکه بدانید هزینه هر بار تعمیر چقدر خواهد بود. در خصوص تعمیرات گیربکس ام وی ام x33 باید گفت که هر چند خرابی های این گیربکس ها نسبت به دیگر انواع گیربکس اتوماتیک کمتر است اما در صورت بروی ایراد و نیاز به تعمیرات به علت گرانی قطعات گیربکس CVT معمولا هزینه بیشتری را برای تعمیرات گیربکس می بایست پرداخت نمایید.

همچنین با توجه به منحصر به فرد بودن گیربکس اما وی ام x33 یافتن تعمیرگاه تخصص گیربکس اتوماتیک ام وی ام x33 بسیار ضرروی است. مجموعه پاور گیربکس از این لحاظ به شما اطمینان می دهد که تکنسینهای اموزش دیده در زمینه تعمیرات انواع گیربکس اتوماتیک علی الخصوص گیربکس اتومات ام وی ام x33 را به خدمت گرفته و گیربکس خودرو شما با قطعات اصلی و به صورت تخصصی در کمترین زمان ممکن تعمیر خواهد شد.

عیوب متداول در گیربکس ام وی ام x33

همانطور که گفته شد قطعات اصلی گیربکس ام وی ام x33 دو پولی و یک تسمه فولادی است که قطر تسمه ها با مکانیزم خاصی تغییر می کند تا نسبت دور موتور نیز تغییر کند. عموما قطعات اصلی گیربکس ام وی ام x33 سالهای سال می توانند به خوبی کار کنند و خرابی های مربوط به گیربکس ام وی ام x33 به قطعات جانبی مربوط می شوند. اما در صورتی که در رانندگی فشار بیشتری به گیربکس وارد آید احتمال خرابی این قطعات نیز وجود دارد. رانندگی با سرعت بالا و در شرایط سخت جاده ای مانند جاده با شیب تند و یا وضعیت پر بار خودرو به نحوی که خودرو سنگین شده باشد و با سرعت بالا حرکت کنید یا تغییر متعدد و سرعت سرعت سبب می شوند به مجموعه گیربکس ام وی ام x33 فشار وارد شده و احتمال خرابی افزایش یابد. سایش تسمه و صفحات پولی ها از خرابی هایی است که در این مواقع ایجاد می شود و مشکلات متعددی را در پی دارد. از آن جمله می توان به ایجاد سر و صدای گوش خراش و آزار دهنده علی الخصوص در سرعتهای بالا اشاره کرد. همچنین امکان Glide تسمه وجود داشته و بدین ترتیب تا حدود گاز هرز خوردن یا افزایش مصرف سوخت نیز مشاهده می شود.

در ادامه به برخی دیگر از عیوب متداول گیربکس ام وی ام x33 اشاره می کنیم.

لرزش گیربکس ام وی ام x33 هنگام ترمز: اگر در حال حرکت هیچ مشکلی ندارید اما در زمانی که ناگهان ترمز می گیرید خودرو در قسمت گیربکس دچار لرزش خفیفی می شود احتمال دارد شیر برقی گیربکس شما دچار ایراد شده باشد و با تغییرات نامطلوب فشار روغن صدای اضافه و لرزش ایجاد شده باشد. در این مواقع تعویض شیر برقی می تواند مفید باشد.

روشن شدن چراغ چک گیربکس ام وی ام x33: یکی از مهمترین عوامل نشان دهنده ایراد در گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای دنده اتومات به روشن شدن چراغ چک مربوط می شود. در بسیاری از مواقع با تعویض شیر برقی مشکل رفع می گردد اما ممکن است ایراد از قسمت دیگری باشد. لذا پیشنهاد می کنیم در صورت مواجهه با این ایراد هر چه سریعتر به یکی از تعمیرگاه های مجاز گیربکس اتوماتیک مراجعه نمایید. برخی مواقع نیز پیش می اید که چراغ چک گیربکس برای مدتی روشن می ماند ولی در مابقی اوقات خاموش می گردد و در حرکت و رانندگی نیز هیچ ایرادی وجود ندارد. در این مواقع نیز ممکن است شیر برقی دچار ایرادی شده باشد که گاهی اوقات عمل می کند و گاهی اوقات عمل نمی کند. همچنین ممکن است سطح روغن افت کرده باشد و یا یکی از مسیرهای عبور جریان روغن دچار گرفتگی شده باشد. همچنین این امکان نیز وجود دارد که اویل پمپ دچار ایراد شده باشد. در این مواقع نیز بهتر است به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه کرده و عیب اصلی پیدا و رفع نمایید.

تقه زدن گیربکس ام وی ام x33: ایراد تقه زدن ایرادی متداول در انواع گیربکس اتوماتیک به شمار می رود اما در گیربکس اتوماتیک ام وی ام x33 این ایراد به ندرت رخ می دهد. گاهی تنها در هنگام دنده عقب گیربکس تقه می زند و در حرکت رو به جلو هیچ ایرادی مشاهده نمی شود. مشخصا در این مواقع دنده عقب خودرو مورد بازرسی قرار می گیرد و تعمیر آن اغلب هزینه چندانی ندارد.

روشن شدن چراغ چک در ابتدا حرکت: گاهی از مواقع چراغ چک گیربکس در ابتدای حرکت خودرو روشن می شود و پس از طی مسافتی خاموش می شود. همچنین این ایراد در صورتی که در ابتدای حرکت سعی کنید با گاز بیشتر حرکت کنید بیشتر به چشم می اید و تعویض حالت دنده به سختی انجام می شود. در این مواقع ممکن است ایراد به دمای روغن گیربکس مربوط باشد. علی الخصوص اگر در روزهای سرد سال بیشتر با این ایراد مواجه می شوید با توجه به اینکه ویسکوزیته روغن در دماهای پایین افزایش یافته و کارایی روغن کاهش می یابد. همچنین کاهش کیفیت روغن یا گرفتگی فیلتر روغن نیز ممکن است علت بروز این ایراد باشند. تشخیص دقیق دلیل ایراد مذکور تنها در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک امکان پذیر است.

تعویض روغن گیربکس ام وی ام x33

نمی توان از تعمیر گیربکس توماتیک ام وی ام x33 سخن گفت و در خصوص اهمیت تعویض روغن در این گیربکس چیزی به زبان نیاورد. مجموعه پولی و تسمه گیرکس مدل CVT در خودرو ام وی ام x33 می بایست در فضای اغشته به روغن عمل کند تا حداقل سایش و سر و صدا ایجاد شود. روغن با کیفیت مناسب و به میزان مناسب می تواند طول عمر گیربکس ام وی ام x33 را تا سالهای متمادی تضمین کند. یکی دیگر از وظایف روغن در گیربکس کاهش دمای گیربکس است تا سایش بین قطعات به حداقل برسد. روغن با کیفیت در گیربکس معمولا به رنگ قرمز است. اگر روغن گیربکس به رنگ سیاه در امده باشد یا ویسکوزیته نامناسبی داشته باشد حتما باید تعویض گردد.

هر چند سازنده انواع گیربکس CVT توصیه می کنند که روغن گیربکس در هر 50 تا 80 هزار کیلومتر تعویض گردد اما تعمیرکاران با تجربه در ایران اغلب توصیه محتاطانه تری داشته و کیلومتر 30 تا 40 هزار را پیشنهاد می نمایند. پیشنهاد ما این است که اگر رانندگی شما به نحوی است که به گیربکس فشار وارد می اید یعنی ساعات متوالی خودرو روشن است و از مسیرهای دشوار مانند پیچ و خم با سراشیبی و شیب تند عبور می کنید یا زمانهای طولانی در ترافیک به سر می برید روغن گیربکس را هر 30 هزار کیلومتر تعویض کنید و اگر رانندگی نرمالی داشته و فشاری بر روی مجموعه گیربکس شما وارد نمی آید می توانید هر 40 هزار کیلومتر روغن گیربکس خود را تعویض نمایید.

نکته دیگری که در خصوص روغن گیربکس می بایست بدان اشاره کنیم کیفیت روغن است. اولا شما حتما باید از روغن با کیفیت و اصلی برای گیربکس اتوماتیک خود استفاده کنید در ثانی در نظر داشته باشید که ممکن است کیفیت روغن پیش از فرا رسیدن موعد تعویض کاهش پیدا کرده باشد. عوامل کاهش کیفیت روغن معمولا دو نکته هستند. نخست آنکه اگر به هر دلیلی گیربکس خودرو شما با دمای بالا کار کند کیفیت روغن گیربکس کاهش پیدا خواهد کرد. در ثانی اگر قطعه ای از قطعات داخلی گیربکس که با روغن در تماس هستند دچار سایش شده باشد ممکن است قطعات بسیار ریزی وارد روغن شده و به دیگر قطعات گیربکس نیز آسیب برسانند. این موضوع علی الخصوص زمانی که چند بار در فواصل زمانی کوتاه قطعات مختلف گیربکس شما دچار ایراد می شوند خود را نشان می دهد. در این صورت پیشنهاد می کنیم روغن گیربکس کاملا تخلیه شده و توسط تعمیرکار تست گردد اگر نیاز به تعویض روغن تایید شد روغن گیربکس به همراه فیلتر مربوطه تعویض گردد و محفظه گیربکس نیز قبل از تزریق روغن جدید با فشار بالا شستشو شود تا ذرات ریز احتمالی موجود در داخل محفظه گیربکس کاملا شستشو داده شوند.

جمع بندی

در پایان خاطر نشان می کنیم که گیربکس ام وی ام x33 اگر به درستی از ان استفاده شود یعنی روغن آن به موقع تعویض شود و در رانندگی تحت فشار قرار نگیرد اغلب دچار خرابی نمی شود. اما در صورت بروز هر گونه مشکلی یا روشن شدن حتی کوتاه مدت چراغ چک گیربکس حتما به تعمیرگاه مجاز گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید و یا حداقل به صورت تلفنی در خصوص ایراد ایجاد شده از کارشناسان ما راهنمایی بخواهید تا از خرابی های پر هزینه و زمان بر جلوگیری نمایید.

مجموعه پاور گیربکس با مهندسین با تجربه و همچنین بهرمندی از قطعات اصلی همواره در راستای ارائه خدمات با کیفیت و تخصصی در خصوص تعمیر و تعویض گیربکس اتوماتیک در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک ام وی ام x22
تعمیر گیربکس ام وی ام
تعمیر گیربکس ام وی ام 110
تعمیر گیربکس ام وی ام 315
تعمیر گیربکس ام وی ام 530
تعمیر گیربکس ام وی ام 550

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا