پاورگیربکس / تعمیر گیربکس ام وی ام 530

تعمیر گیربکس ام وی ام 530

تعمیر گیربکس ام وی ام 530

تعمیر گیربکس ام وی ام 530 باید توسط کارشناسان آموزش دیده در این زمینه به انجام برسد. مجموعه پاور گیربکس با بهرمندی از بهترین تعمیرکاران جعبه دنده اتومات و استفاده از قطعات با کیفیت و اصل توانسته به عنوان معتبرترین مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران شناخته شود. در این مقاله در خصوص روش تعمیرات اضطراری و سرویسها و اصول نگهداری صحیح جعبه دنده اتومات و همچنین هزینه تعمیر و سایر نکات مهم جعبه دنده اتومات ام وی ام 530 بحث خواهد شد و مهمترین نشانه های هشدار دهنده این دستگاه نیز تشریح می گردد.

از جمله مزیتهای مهم مجموعه نسبت به سایر تعمیرگاه ها این است که خودرو در کمترینزمان ممکن تحویل داده می شود. ارائه گارانتی معتبر برای تعمیرات انجا شده نیز از دیگر مزیتهای این مجموعه به شمار می رود. با توجه به اینکه پاور گیربکس طرف قرارداد با نمایندگی های مختلف خودروهای چینی می باشد از قطعات اصلی مورد تایید کمپانی سازنده استفاده می کند و انجام تعمیرات مطابق با روش و استانداردهای طراحی به انجام می رسد.

فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک ام وی ام 530

فیلتر روغن در مسیر جریان روغن قرار گرفته و با توجه به روزنه های بسیار ریزی خود اجازه عبور ذرات معلق و کثیفی ها موجود را نداده و باعث می شود روغن سالم و تمیز در قطعات حساسی مانند سوپاپها شیربرقی ها و فضای بین چرخ دنده ها جریان پیدا کند. دو نوع خرابی متفاوت در فیلتر روغن امکان بروز دارند. نخست اینکه روزنه های آن توسط کثیفیهای جداسازی شده مسدود شوند و امکان جریان روغن با فشار مناسب وجود نداشته باشد. نوع دوم عملا هیچ نشانه ای ندارد و در ان ذرات یا براده های معلق در روغن روزنه های فیلتر را پاره کرده و از شکاف بوجود آمده ذرات کثیفی عبور می کنند با توجه به عدم افت فشار در این حالت کمتر می توان به آسیب دیدن فیلتر روغن پی برد و به مرور زمان قطعات مختلف جعبه دنده خراب می شوند بدون اینکه علت اصلی کشف شود. برای جلوگیری از چنین حالتی باید در نظر داشت که اگر چند بار خرابی پشت سر هم برای قطعات مختلف جعبه دنده ایجاد شد و منشا خرابی ها وجود ذرات کثیفی یا براده تشخیص داده شد حتما فیلتر روغن باید تعویض شود تا احتمال عبور ذرات از ان به صفر برسد.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتوماتیک ام وی ام 530

منظور از تعمیرات اضطراری انجام فرایندی است که هنگام قفل شدن جعبه دنده خودرو می تواند به صورت موقتی ایراد را برطرف کرده تا شما برای تعمیر اصولی و استاندارد به تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید. پس حتی اگر توانستید خودرو را با روش زیر راه انداز نمایید نباید خیالتان کاملا آسوده باشد چرا که اگر به زودی تعمیر قطعه آسیب دیده به انجام نرسد ممکن است دوباره دچار چنین مشکلی شوید و این بار دیگر حتی با روش تعمیرات اضطراری نیز ایراد برطرف نگردد.

 • دو نوع خرابی هست که معمولا با روش تعمیرات اضطراری می تواند برطرف شود. خرابی نخست دمای بیش از حد جعبه دنده است. اغلب خود راننده می تواند حدس بزند که قفل شدن جعبه دنده به علت فشار کاری زیادی است که به جعبه دنده وارد آمده و در این مواقع می بایست خودرو را به مدت دو ساعت خاموش بگذارید تا به آهستگی به دمای محیط برسد و سپس استارت زده و در اولین فرصت به تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید.
 • خرابی دوم به تنظیمات کامپیوتری جعبه دنده مربوط است که در این مواقع ابتدا خودرو را خاموش می کنید و بست باتری را بر می دارید.
 • برداشتن بست باتری سبب خواهد شد که خطاهای موقتی گیربکس اتومات ام وی ام 530 رفع شوند. پس از گذشت 5 دقیقه می توانید بست باتری را مجددا وصل نمایید.
 • اکنون لازم است که تنظیمات کامپیوتری مجددا انجام شوند. بدین منظور بدون اینکه پدال گاز را فشار دهید یا هیچ دکمه یا اهرمی را بفشارید و در حالی که دنده را در وضعیت خلاص قرار داده اید استارت بزنید.
 • اجازه دهید سی ثانیه خودرو درجا کار کند سپس موتور را خاموش کنید و سی ثانیه نیز در این وضعیت تامل نموده و مجددا استارت بزنید.
 • فرایند روش و خاموش کردن خودرو در فواصل سی ثانیه ای را سه مرتبه انجام دهید تا تنظیمات به درستی به انجام برسد.
 • اکنون اگر صدا و لرزش شدیدی در ناحیه جعبه دنده وجود ندارد می توانید به آرامی حرکت نمایید و در غیر این صورت تنها راه استفاده از جرثقیل برای انتقال ماشین به تعمیرگاه است تا آسیب بیشتری به قطعات صدمه دیده وارد نیاید.

روغن گیربکس اتومات ام وی ام 530

چک کردن روغن یکی از مهمترین سرویسها و اصول نگهداری از جعبه دنده اتومات به شمار می رود. در واقع اگر روغن کیفیت یا سطح مطلوبی نداشته باشد نه روانکاری مناسبی بین چرخ دنده ها انجام خواهد شد و نه فرایندهایی مانند اتصال کلاچ و تعویض دنده به درستی صورت می پذیرد و نه حتی خنک کاری جعبه دنده به انجام می رسد. این در حالی است که دمای بیش از حد می تواند قطعات مختلف جعبه دنده را در معرض آسیب جدی قرار دهد و طی مدت کوتاهی خرابی به حدی برسد که ماشین قادر به حرکت نباشد. همچنین عدم روانکاری مناسب نیز می تواند منجر به افزایش اصطکاک بین چرخ دنده ها شده و مشکلات متنابهی را برای شما به همراه داشته باشد.

نشانه های هشدار دهنده گیربکس اتومات ام وی ام 530

منظور از نشانه های هشدار دهنده علامتهایی است که خرابی های جزئی را به اطلاع راننده می رساند و اگر به موقت نسبت به رفع این خرابی های جزئی اقدام شود از تعمیرات پر هزینه و زمانبر پیشگیری خواهد شد. مهمترین نشانه های هشدار دهنده در این جعبه دنده به شرح زیر هستند:

 • عدم کشش گیربکس اتومات ام وی ام 530: عدم توان و کشش مطلوب در ماشین را می توان به خرابی توربین یا کلاچ مربوط دانست و بر خلاف تصور بسیاری از رانندگان در این مواقع به جای تعمیرگاه مکانیکی باید به تعمیرگاه تخصصی جعبه دنده مراجعه شود چرا که این ایراد موتوری نیست.
 • بوی سوختگی گیربکس اتومات ام وی ام 530: اگر بوی سوختگی در اتاق خودرو استشمام شود و منشا این بو جعبه دنده خودرو باشد ممکن است یکی از شیربرقی ها آمر اضافه کشیده و سیم کشیهای مربوط به آن داغ شده باشند. بوی سوختگی معمولا ناشی از داغ شدن روکش سیم ها خواهد بود. اما ممکن است دمای بیش از حد روغن نیز بویی مشابه بوی سوختگی متصاعد کند که در هر دو مورد بهتر است خودرو را مدتی خاموش بگذارید و سپس با احتیاط استارت زده و اگر بوی سوختگی دیگر به مشام نمی رسد به سمت تعمیرگاه مجاز حرکت نمایید چرا که این ایراد بسیار خطرناک است و می تواند حتی منجر به آتش سوزی نیز شود.
 • گاز نخوردن ماشین: یا گاز هرز خوردن معمولا می تواند به دو علت رخ دهد. نخست کاهش فشار روغن که سبب اختلال در عملکرد بخشهای مختلف جعبه دنده می گردد و دوم سایش بیش از حد صفحات کلاچ که در هر دو مورد نیز اتصال کلاچ به شکل استاندارد برقرار نخواهد شد.
 • روشن شدن چراغ چک گیربکس اتومات ام وی ام 530: چراغ برای جعبه دنده ام وی ام 530 به شکل یک چرخ دنده است که روشن شدن این چراغ در پشت آمپر نشان دهنده وجود خرابی در یکی از قطعات جعبه دنده به شمار می رود. در خصوص این ایراد ذکر یک نکته ضروری است و آن اینکه حتی اگر روشن شدن چراغ چرخ دنده به صورت موقتی باشد و پس از مدت کوتاهی چراغ چک خود به خود خاموش شود بدین معنا نخواهد بود که ایراد بوجود آمده نیز خود به خود برطرف شده است. به عنوان مثال ممکن است سطح روغن به اندازه اندکی کاهش یافته باشد و این موضوع تنها در ابتدای روز و هنگام آغاز حرکت موجب روشن شدن چراغ چک شود و پس از مدتی با جریان یافتن روغن چراغ چک خاموش شود بهتر است در این مواقع نیز برای اطمینان بیشتر به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید تا گیربکس اتومات ام وی ام 530 شما مورد بررسی و ارزیابی کارشناس مربوطه قرار بگیرد.
 • خرابی بلبیرینگ های داخلی: بلبرینگهایی که سر و ته شفت های ورودی و خروجی قرار دارند در صورت آنبالانسی چرخ دنده ها یا فشار زیاد ممکن است دچار خرابی شوند. چنین ایرادی باعث زوزه شدید یا صدای خرخر می شود که از ابتدای حرکت تا لحظه سکون وجود دارد. ممکن است این صدای زوزه تا سرعت 40 یا 50 به چشم آید و بعد از آن قطع یا کمتر شود اما این قطع شدن صدا نیز به معنای تعمیر خود به خودی بلبرینگها نخواهد بود و اگر به موقع نسبت به تعمیر یا تعویض بلبرینگهای معیوب اقدام نکنید انبالانسی و خرابی های دیگری نیز در انتظار جعبه دنده ماشین شما خواهد بود.
 • تقه زدن گیربکس اتومات ام وی ام 530: عوامل متعددی می توانند به تقه زدن جعبه دنده اتوماتیک خودرو منتهی شوند. معمولا مهمترین دلیل به خرابی شیربرقی یا سوپاپها مربوط است. مخصوصا در صورتی که در یک دنده خاص و هنگام تعویض دنده تقه زدن رخ می دهد به احتمال زیاد شیربرقی همان دنده خراب شده و باید تعمیر گردد.
 • زوزه شافت گیربکس اتومات ام وی ام 530: گاهی نیز صدای زوزه شدید یا صدایی شبیه بلبیرینگ چرخ می آید که به خاطر خرابی شفت های ورودی و خروجی گیربکس خودرو است. این ایراد اپیدمی بین تمامی ماشین های دنده ای به شمار می رود.
 • لرزش گیربکس اتومات ام وی ام 530: اگر اخیرا به تعمیرگاه غیر تخصصی مراجعه کرده باشید و از خدمات فنی چنین مجموعه ای استفاده کرده اید ممکن است اتصالات جعبه دنده مدت کوتاهی پس از تعمیرات شل شوند. این اتفاق به دلیل عدم سفت شدن اتصالات با گشتاور استاندارد مد نظر سازنده رخ می دهد. برای پیشگیری از آسیبهای احتمالی می بایست هر چه سریعتر به تعمیرگاه تخصصی جعبه دنده اتومات مراجعه کنید چرا که لرزش تنش زیادی را برای گیربکس اتومات ام وی ام 530 بوجود می آورد.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک ام وی ام 530

در مجموعه پاور گیربکس سعی شده با کاهش حاشیه سود حداقل هزینه از مشتریان دریافت گردد. همچنین در این مجموعه از خدمات دیگری مانند انجام تعمیرات در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت و ضمانت معتبر برای جلب رضایت مشتریان استفاده می شود. باید در نظر داشت که اگر تعمیرگاهی هزینه خیلی کمتری نسبت به دیگر تعمیرگاه ها ارائه می دهد ممکن است از قطعات غیر اصل و با کیفیت پایین استفاده کند و یا اینکه تجهیزات لازم برای عیب یابی دقیق نداشته باشد و در مجموعه کیفیت خدمات پایینی به شما ارائه نماید که در نهایت ممکن است در آینده نزدیک نیاز به تعمیرات دوباره داشته باشید و در هزینه بیشتری بپردازید.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ام وی ام 530

برای انواع خودروهای اتوماتیک کمپانی های سازنده شرایط مختلفی را برای تعویض روغن جعبه دنده در نظر می گیرند. در خودرو ام وی ام 530 بسته به مدل و کارکرد خودرو معمولا بین 40 تا 50 هزار کیلومتر در نظر گرفته می شود. اما باید دانست که این عدد دقیق نیست و می تواند با توجه به نحوه رانندگی و شرایط محیطی شما تغییر یابد. لذا ضروری است که به صورت دوره ای کیفیت روغن جعبه دنده را چک کنید تا در صورت مشاهده افت کیفیت نسبت به تعویض آن اقدام شود.

سرویسهای نگهداری گیربکس اتوماتیک ام وی ام 530

نحوه نگهداری و استفاده شما از یک دستگاه طول عمر و راندمان آن دستگاه را شکل می دهد. هر چه بهتر با اقدامات مراقبتی و اقداماتی که باعث افزایش استهلاک جعبه دنده می شوند آشنا شوید و نگهداری بهتری داشته باشید قاعدتا مدت طولانی تری از جعبه دنده خودرو با راندمان بالا استفاده خواهید کرد. مهمترین سرویسها و اقدامات مراقبتی جعبه دنده ام وی ام 530 به شرح زیر هستند:

 • عدم بکسل کردن خودروهای سنگین: در صورتی که از ام وی ام 530 برای بکسل کردن خودروهای سنگین استفاده کنید فشاری بیش از حد طراحی شده بر جعبه دنده وارد آمده و در نتیجه امکان آسیب رسیدن به آن بیشتر خواهد شد. توصیه می شود اگر ناچار به بکسل کردن دیگر خودروها هستید حتی المقدور با سرعت کم و ثابت حرکت کنید.
 • تعویض روغن: زمانی که روغن تازه استفاده می کنید رنگ آن قرمز روشن است و چسبندگی ان به خوبی قابل تشخیص می باشد. اما به مرور زمان و طی سالها کارکرد این روغن رنگ آن به سیاه تغییر یافته و لزحت آن نیز کم و کمتر می شود. در این مواقع اگر تعویض روغن جعبه دنده را به تعویق بیاندازید ممکن است مشکلات حادی برای جعبه دنده خودرو شما پیش بیاید.
 • رانندگی استاندارد: منظور از رانندگی استاندارد حرکت با سرعت کم در شرایط دشوار و پرهیز از حرکت پر شتاب و فشردن پیاپی پدال گاز و ترمز است. شرایط دشوار یعنی شرایطی که به خاطر وضعیت جاده یا بار سنگین خودرو فشار زیادی به جعبه دنده وارد می آید.
 • بازدید دوره ای: همانطور که در بخش زمان تعویض روغن نیز ذکر کردیم برخی پارامترها مانند کیفیت روغن باید به صورت دوره ای چک شوند تا در اسرع وقت  نسبت به کاهش آن اطلاع پیدا کنید. در بازدید دوره ای پارامترهایی مانند سطح و کیفیت روغن و دما و صدا و لرزش غیر عادی جعبه دنده مورد ارزیابی قرار می گیرند. بدین منظور می بایست هر سه ماه یکبار به تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید.
 • تعویض فیلتر روغن: فیلتر روغن یک قطعه مصرفی است و امکان تعمیر یا احیای آن وجود ندارد. بدین ترتیب در صورتی که فیلتر روغن آسیب دید حتما باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید و در غیر این صورت دوره های تعویض فیلتر روغن با دوره تعویض روغن را هماهنگ نموده و در یک زمان هم روغن و هم فیلترروغن جعبه دنده خودرو خود را تعویض نمایید.
 • رینگ و لاستیک غیر استاندارد: تغییر قطر و اندازه رینگ و لاستیک عملا به معنای تغییر نسبت دور انتقالی از موتور به چرخ دنده ها و تغییر نسبت گشتاور می باشد و لذا می تواند فشار مضاعفی بر جعبه دنده خودرو وارد کرده استهلاک قطعات ان را افزایش دهد.
 • پگیری علائم هشدار دهنده: به طور خلاصه هر گونه تغییری در عملکرد جعبه دنده می تواند نشانه ای باشد از یک خرابی کوچک در جعبه دنده و لذا به عنوان یک نشانه هشدار دهنده به شمار آید. پس بهتر است در صورت مشاهده چنین نشانه ای هر چه سریعتر به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کرده و ایراد مذکور را رفع نمایید.

سوالات متداول گیربکس اتوماتیک ام وی ام 530

آیا تعویض روغن در جعبه دنده ام وی ام 530 برنامه ثابت و مشخصی دارد؟

هر چند برنامه ای بر اساس مسافت طی شده خودرو برای تعویض روغن جعبه دنده در نظر گرفته می شود اما طول عمر روغن به پارامترهای متغییری مانند رانندگی و شرایط محیطی و کیفیت روغن وابسته خواهد بود.

تقه زدن گیربکس اتوماتیک ام وی ام 530 چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

 هر یک از قطعات داخلی از چرخ دنده ها گرفته تا قطعات سیستم روغن ممکن است به نحوی آسیب ببینند که به تقه زدن جعبه دنده منجر شود. اما معمولا این نشانه را به خرابی شیربرقی ها مربوط می دانند.

ایا خودروهای هیبریدی نیز نیازی به تعویض روغن جعبه دنده خود دارند؟

بله همه انواع جعبه دنده های اتوماتیک با توجه به فشار کاری بالا و دمای زیاد به مرور زمان با افت کیفیت روغن مواجه شده و نیاز به تعویض روغن پیدا خواهند کرد.

وضعیت اضطراری دنده چیست و چگونه می توان این وضعیت را رفع نمود؟

گاهی برا حفاظت از گیربکس اتوماتیک ام وی ام 530 به صورت خودکار ماشین در دنده سه قفل می شود. برای رفع مشکل در اصل باید به تعمیرگاه مجاز مراجعه شود اما گاهی نیز می توان با تعمیرات اضطراری مشکل را موقتا برطرف نمود.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک ام وی ام x22
تعمیر گیربکس ام وی ام
تعمیر گیربکس ام وی ام 110
تعمیر گیربکس ام وی ام 315
تعمیر گیربکس ام وی ام 550
تعمیر گیربکس ام وی ام x33

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا