پاورگیربکس / تعمیر گیربکس سورنتو

تعمیر گیربکس سورنتو

تعمیر گیربکس سورنتو با عیب یابی استاندارد

تعمیر گیربکس سورنتو حتما می بایست در تعمیرگاه تخصصی به انجام برسد. برای تعمیر گیربکس سورنتو مهمترین عامل عیب یابی دقیق و استاندارد است که در مجموعه پاور گیربکس با کارشناسان زبده و آموزش دیده در زمینه تعمیر گیربکس سورنتو و با دستگاه های پیشرفته این عیب یابی انجام می شود. برای اینکه کمتر نیاز به تعمیر گیربکس اتومات سورنتو داشته باشید می بایست اقدامات نگهداری و سرویس گیربکس اتومات سورنتو و نشانه های هشدار دهنده این گیربکس را به خوبی بشناسید.

سورنتو تولید زیبای کیا در سه نسل متفاوت

یکی از خودروهای زیبای شرکت کیا که در ایران نیز بسیار محبوب است سورنتو می باشد. این خودرو با حجم موتور 2.4 لیتری می تواند 188 اسب بخار قدرت تولید کند. حداکثر گشتاور 241 نیوتن متر موتور سورنتو را یکی از قدرتمندترین خودروها در رده خود بدل کرده است. شتاب صفر تا صد کیلومتر آن نیز به 11.1 ثانیه می رسد و می تواند به حداکثر سرعت 220 کیلومتر در ساعت دست یابد. محور محرک سورنتو دو دیفرانسیله با قفل الکترونیکی است و گیربکس پیشرفته ان نیز از نوع 6 دنده اتومات با شیفت لاک می باشد.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتومات سورنتو

تعمیر گیربکس اتومات سورنتو تنها باید در تعمیرگاه تخصصی این گیربکس به انجام برسد. اما در شرایط خاصی ممکن است گیربکس قفل شود و نتوان خودرو را حرکت داد. کارشناسان ما برای این شرایط پیشنهاداتی دارند که ممکن است به صورت موقت ایراد گیربکس اتومات سورنتو را برطرف کرده و امکان حرکت خودرو را میسر کند. اگر توانستید با این روشها ایرد را موقتا رفع کنید و خودرو بدون مشکل خاصی حرکت کرد در اولین زمان به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید تا گیربکس مورد ارزیابی و عیب یابی دقیق کارشناسان ما قرار گیرد.

 • ابتدا خودرو را خاموش کنید و بست باتری را بردارید. با این کار خطاهای موقتی گیربکس اتومات سورنتو برطرف می شوند. پس از گذشت پنج دقیقه می توانید بست باتری را متصل نمایید.
 • بدون اینکه پدال گاز یا اهرم و دکمه خاصی را فشار دهید خودرو را روشن کنید و اجازه دهید سی ثانیه در همین وضعیت کار کند.
 • حال باید خودرو را خاموش کنید. خاموش کردن خودرو نیز سی ثانیه باید به طول بیانجامد و دو مرتبه دیگر نیز باید خودرو را خاموش و روشن کنید.
 • پس از انجام فعالیت های فوق خودرو را روشن کنید و دنده را در وضعیت مورد نظر قرار دهید و به آرامی حرکت نمایید.

تعویض روغن گیربکس اتومات سورنتو

برای برخی از رانندگان کاملا روشن نیست که روغن در گیربکس اتومات سورنتو ه وظایف مهمی را بر عهده دارد. از یک سو روغن گیربکس قطعات متحرک را روانکاری می کند که با توجه به فشار کاری بالای داخل گیربکس این روانکاری باید حتما انجام شود در غیر این صورت قطعات متحرک با اصطکاک بالا کار کرده و خیلی زود آنبالانس شده و گیربکس گیرپاژ می کند. وظیفه دوم خنک کاری این قطعات است. اگر گیربکس با دمای خیلی زیاد کار کند نه تنها قطعات گیربکس به مشکل بر می خورند بلکه حتی طول عمر روغن گیربکس نیز کاهش می یابد. وظیفه سوم روغن در گیربکس اتومات سورنتو نیز کمک به برخی عملکردها مانند عملکرد کلاچ خودرو است. حال اگر روغن کیفیت خود را از دست داده باشد هیچ یک از این وظایف به درستی انجام نمی شود و خیلی زود گیربکس به مرحله گیرپاژ و قفل شدن می رسد. مسافت مورد نظر برای تعویض روغن گیربکس اتومات سورنتو در دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده اما معملوا بین 50 تا 75 هزار کیلومتر بر اساس نوع مدل خودرو و همچنین نحوه رانندگی در نظر گرفته می شود که این مسافت معادل 4 تا 6 سال در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر اگر شما مدت زمان مورد نظر را پشت سر گذاشته باشید حتی اگر مسافت ذکر شده نیز طی نشده باشد باید نسبت به تعویض روغن گیربکس اتومات سورنتو خود اقدام کنید.

علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات سورنتو

اما اینکه چه علامتهایی از خرابی داخل گیربکس اتومات سورنتو خبر می دهند نیز بسیار مهم و تاثیر گذارند. اگر به خوبی علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات سورنتو را بشناسید با کوچکترین عیبی که برای گیربکس خودرو بوجود می آید می توانید با مراجعه به تعمیرگاه و رفع عیب مذکور از خرابی های بزرگ و پر هزینه پیشگیری کنید.

مهمترین علائم هشدار دهنده را می توان به شرح زیر تعریف کرد:

 • زوزه کشیدن گیربکس اتومات سورنتو: یکی از دلایلی که به زوزه کشیدن گیربکس اتومات سورنتو منجر می شود خرابی بلبرینگهاست. در خصوص زوزه کشیدن باید این نکته را در نظر داشته باشید که گیربکس اتومات سورنتو نیز مانند هر دستگاه دیگری مقدار صدا تولید می کند. مخصوصا در شرایط پر فشار مانند حرکت سریع با وزن بالا در جاده سربالایی ممکن است صدای زوزه کشیدن به گوش برسد که این صدا طبیعی است. اما اگر صدا از حالت عادی خود خارج شود نشانه وجود ایراد در گیربکس اتومات سورنتو می باشد. لذا باید همواره به صدای گیربکس خودرو خود توجه داشته باشید.
 • لرزش گیربکس اتومات سورنتو: بسیاری از ایرادها در گیربکس اتومات سورنتو اگر به موقع بررسی و رفع نشوند ممکن است به لرزش گیربکس اتومات سورنتو منجر شوند. در این مرحله به علت فشار بالایی که در گیربکس وجود دارد لرزش می تواند خرابی های متعددی را برای قطعات مختلف گیربکس به بار بیاورد.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتومات سورنتو: یکی دیگر از ایرادات گیربکس اتومات سورنتو گاز هرز خوردن خودرو است. در این شرایط راننده پدال گاز را فشار می دهد اما خودرو متناسب با فشاری که بر پدال گاز وارد می اید شتاب نمی گیرد و به همین دلیل به اصطلاح گفته می شود که خودرو گاز هرز می خورد. عامل اصلی چنین وضعیتی را می توان در کلاچ گیربکس جستجو کرد.
 • بوی سوختگی گیربکس اتومات سورنتو: اگر دمای روغن گیربکس اتومات سورنتو به بیش از حد مجاز برسد دمای روغن نیز افزایش یافته و در نتیجه ممکن است بوی سوختگی از گیربکس اتومات سورنتو به مشام برسد. همچنین در صورتی که یکی از قطعات برقی دچار ایراد آمپر کشیدن شده باشد ممکن است سیم کشی مربوطه بوی سوختگی متصاعد کند.
 • تقه زدن گیربکس اتومات سورنتو: یکی از صداهای غیر عادی گیربکس اتومات سورنتو صدای تقه زدن است. این صدا بسیار آزار دهنده است و معمولا خیلی زود رانندگان جهت پیگیری ان به تعمیرگاه مراجعه می کنند. نکته مهم در خصوص تقه زدن گیربکس اتومات سورنتو این است که در برخی مواقع صدای تقه زدن خود به خود قطع می شود و پس از مدتی دوباره به گوش می رسد. در این مواقع نباید تصور کنید مشکل ایجاد شده قابل چشم پوشی ست.

سرویسهای دوره ای گیربکس اتومات سورنتو

سرویسهای دوره ای به دو بخش تقسیم می شوند. نخست اقداماتی که باید انجام شود تا گیربکس اتومات سورنتو به بهترین نحو ممکن کار کند. دوم اقداماتی که باید از انها پرهیز کنید تا فشار مضاعف بر گیربکس وارد نیاید. همچنین برخی اقدامات در حکم چک کردن گیربکس اتومات سورنتو بوده و شما را از خرابی های محتمل در گیربکس مطلع می کند. مجموعه این اقدامات را که موجب افزایش طول عمر گیربکس می شود نگهداری گیربکس اتومات سورنتو می نامند. برخی از مهمترین سرویسهای نگهداری گیربکس اتومات به شرح زیر می باشد:

 • مطالعه دفترچه راهنمای خودرو: می بایست دفترچه راهنمای خودرو را حداقل یک بار مطالعه کنید چون ممکن است بنا به مدل خودرو نکات خاصی در این دفترچه ذکر شده باشد که عدم اطلاع از این نکات به عدم استفاده صحیح از گیربکس منتهی می گردد.
 • تعویض روغن گیربکس اتومات سورنتو: روغن سالم گیربکس به رنگ قرمز روشن است. این روغن پس از مدتی رفته رفته رنگ خود را از دست می دهد و به رنگ سیاه در می آید. همچنین چسبندگی روغن نیز عامل مهمی در تعیین کیفیت روغن گیربکس اتومات سورنتو به شمار می رود. در صورتی که تشخیص داده شد روغن فاسد شده است باید هر چه سریعتر نسبت به تعویض آن اقدام شود.
 • بازدید دوره ای گیربکس اتومات سورنتو: بازدید دوره ای را باید در دوره های بین یک تا سه ماهه به انجام رساند. در بازدید دوره ای موارد متعددی چک می شوند. از نشتی گیربکس گرفته تا سطح و کیفیت روغن و همچنین دما و لرزش اضافی یا شل بودن اتصالات گیربکس همه در بازدید دوره ای می بایست مورد ارزیابی قرار بگیرند.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات سورنتو: فیلتر روغن در ورودی اویل پمپ گیربکس قرار می گیرد. وظیفه فیلتر روغن گیربکس اتومات سورنتو زدودن آلودگی و ذرات معلق در روغن است. جهت تعویض ان نیز باید مطابق با برنامه تعویض روغن گیربکس عمل کرد. بدین ترتیب هر بار که روغن گیربکس عوض می شود فیلتر روغن آن نیز عوض خواهد شد.
 • اجتناب از نصب تجهیزات اضافه و تغییرات سلیقه ای: منظور از تغییرات سلیقه ای نصب تجهیزات اضافی بر روی خودرو و یا تعویض رینگ و لاستیک خودرو است. رینگ و لاستیک غیر متعارف نسبت انتقال دور را تغییر داده و فشار مضاعفی بر گیربکس اتومات سورنتو وارد می کند. همچنین سایر تغییرات سلیقه ای نیز اگر به شکلی غیر متعارف باشند خودرو را از حالت استاندارد طراحی شده خارج می کنند و فشار بر گیربکس و سایر قطعات سورنتو وارد خواهد امد.
 • رانندگی استاندارد برای حفظ گیربکس اتومات سورنتو: منظور از رانندگی استاندارد اعمال محدودیت شدید در رانندگی نیست بلکه تنها باید از رفتار غیر عادی در رانندگی اجتناب کنید. جرکت پر شتاب و تغییرات متوالی سرعت معمولا فشار زیادی را بر گیربکس اتومات سورنتو وارد خواهد آورد.

هزینه تعمیر گیربکس اتومات سورنتو

برای اینکه بدانید هزینه تعمیر گیربکس اتومات سورنتو شما چقدر می شود ابتدا باید مشخص شود که چه قطعاتی در گیربکس دچار ایراد شده اند. بدین منظور خودرو را به تعمیرگاه اختصاصی گیربکس اتومات سورنتو منتقل کنید و تمام علائم هشدار دهنده ای را که ملاحظه کرده اید و هر گونه تغییر در کارکرد گیربکس را به تعمیرکار توضیح دهید تا بهتر بتواند عیب گیربکس را شناسایی کند. پس از عیب یابی باید مشخص شود که قطعات معیوب قابل تعمیر هستند یا باید تعویض شوند. هر چند در تعمیرگاه تخصصی پاور گیربکس سعی بر بازیابی و تعمیر قطعات معیوب است اما بسیاری مواقع ممکن است تعمیر قطعه به صرفه نباشد و لذا ناچار به تعویض باشید. پس از انجام عملیات ذکر شده می توان هزینه تعمیر گیربکس اتومات سورنتو را به طور دقیق مشخص نمود.

سوالات متداول در گیربکس اتومات سورنتو

سرویسهای مهم در گیربکس اتومات سورنتو چه مواردی هستند؟

همه مواردی که در بخش سرویسهای نگهداری گیربکس اتومات سورنتو ذکر شد مهم هستند اما به طور خلاصه می توان به اقدام تعویض روغن و تعویض فیلتر روغن گیربکس و همچنین بازدید دوره ای گیربکس اتومات سورنتو را مهمترین سرویسهای نگهداری این گیربکس دانست.

آیا دوره تعویض روغن گیربکس اتومات سورنتو به نحوی رانندگی ما وابسته است؟

رانندگی با فشردن پیاپی پدال گاز و ترمز و حرکت سریع در جاده های پر پیچ و خم یا با بار سنگین علی الخصوص حرکت سریع در زمان بکسل کردن خودروهای دیگر می تواند فشار زیادی بر گیربکس وارد کرده و طول عمر روغن گیربکس اتومات سورنتو نیز در این صورت کاهش خواهد یافت.

گیر کردن گیربکس اتومات سورنتو در دنده پارک نشانه چه خرابی هایی می تواند باشد؟

در این مواقع ابتدا بهتر است فشار روغن گیربکس اتومات سورنتو را چک کنید. سپس سیستم برقی خودرو مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت سیستم ترمز باید چک شود. معمولا با این روش عیب اصلی گیر کردن دنده در وضعیت پارک در گیربکس اتومات سورنتو پیدا خواهد شد.

آیا خودروهای هیبریدی هم همانطور که گیربکس اتومات سورنتو نیاز به تعویض روغن دارد باید روغن آنها تعویض شود؟

بله در خودروهای هیبریدی نیز با توجه به فشاری که به گیربکس وارد می اید نیاز به تعویض روغن وجود دارد و در صورت فساد روغن باید این عمل را به انجام رساند.

وضعیت اضطراری دنده سه در گیربکس اتومات سورنتو چطور رفع می گردد؟

در وضعیتی که ایراد خاصی در گیربکس اتومات سورنتو بوجود امده باشد و کامپیوتر گیربکس آلارم داده و گیربکس اتومات سورنتو در دنده سه قفل شده باشد وضعیت اضطراری دنده سه پیش امده و می بایست به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید. اما ممکن است به به کار بستن راهنمایی های موجود در بخش تعمیر اضطراری گیربکس اتومات سورنتو بتوانید مشکل را موقتا رفع نمایید.

آیا گاز هرز خوردن گیربکس اتومات سورنتو می تواند ناشی از ایراد در سیستم روغن گیربکس باشد؟

در صورتی که سطح روغن گیربکس کاهش یافته باشد یا روغن کیفیت خود را از دست داده باشد یا اینکه فیلتر روغن یا اویل پمپ ایراد پیدا کرده و فشار کافی به کلاچ نرسد مشکل گاز هرز خوردن گیربکس اتومات سورنتو بوجود می اید.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا
تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا اسپورتیج
تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا موهاوی
تعمیر گیربکس ریو
تعمیر گیربکس سراتو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا