پاورگیربکس / تعمیر گیربکس ماکسیما

تعمیر گیربکس ماکسیما

تعمیر گیربکس ماکسیما

تعمیر گیربکس ماکسیما حتما باید در تعمیرگاه تخصصی و تحت نظر کارشناسان کار بلد و آموزش دیده به انجام برسد. بدین منظور می بایست به نزدیکترین تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید. در مجموعه پاور گیربکس سعی بر این است که با آموزشهای لازم در خصوص تعمیر و نگهداری جعبه دنده اتومات و همچنین آشنایی با نشانه های هشدار دهنده جعبه دنده اتوماتیک خودرو شما مدت هر چه بیشتری را در سلامت کامل کار کند. در این مقاله به اهم موضوعاتی که می بایست در خصوص تعمیر گیربکس ماکسیما بدانید اشاره خواهیم کرد.

هزینه تعمیر گیربکس اتومات ماکسیما

برای اینکه هزینه تعمیرات کمتری را بپردازید نباید به تعمیرگاه غیر مجاز مراجعه نمایید. چرا که هر چند ممکن است به نظر برسد در ابتدا هزینه کمتری را پرداخت می کنید اما اگر عیب یابی یا تعمیرات به شکل استاندارد و دقیق و مطابق با نظر کمپانی سازنده به انجام نرسیده باشد ممکن است خیلی زود دچار خرابی های مجدد شوید و هزینه های دوباره و چند باره را که در واقع ضرورتی نداشتند پرداخت کنید. در مجموعه پاور گیربکس اولویت بر افزایش سطح کیفیت خدمات قرار گرفته و در وهله دوم سعی شده تا با کاهش حاشیه سود حتی المقدور هزینه تعمیر گیربکس اتومات ماکسیما کاهش یابد.

روغن گیربکس اتومات ماکسیما

یکی از مهمترین مواردی که در استفاده از خودرو اتوماتیک باید مورد توجه قرار بگیرد وضعیت روغن جعبه دنده اتومات است. چرا که روغن در این نوع جعبه دنده ها وظیفه مهم روانکاری و خنک کاری چرخ دنده های را بر عهده دارد. همچنین برخی عملکردهای جعبه دنده مانند تعویض دنده یا گرفتن کلاچ توسط فشار روغن به انجام می رسد. پس در صورتی که سطح یا کیفیت روغن کاهش یابد معضلات بسیاری در انتظار شما خواهد بود.

فیلتر روغن گیربکس اتومات ماکسیما

علاوه بر سطح و کیفیت روغن باید بر تمیزی آن نیز تاکید شود. در صورتی که روغن به ذرات ریز حاصل از هر گونه کثیفی آغشته شده باشد یا خرابی در جعبه دنده براده های ریز را وارد روغن کرده باشد امکان دارد که این ذرات ریز در قطعات حساس ورود کرده و این قطعات را دچار خرابی نمایند. به همین دلیل وجود فیلتر روغن امری ضروری و اجتناب ناپذیر خواهد بود.

نشانه های هشدار دهنده گیربکس اتومات ماکسیما

 • عدم حرکت در ابتدا روز: گاهی ماشین شما در هنگام سرد بودن یا اول صبح درایو ندارد و باید حداقل 10 دقیقه خودرو روشن بماند. گاهی حتی بعد از گذشت این زمان نیز حرکت نداریم که باید به صورت دستی دنده رو در حالت 1 یا 2 بگذاریم و بعد از شروع به حرکت دنده رو در حالت d بگذاریم. دلیل این موضوع فرار روغن داخل گیربکس هست که به دفعات در ماکسیما اتومات رخ می دهد.
 • روشن شدن چراغ AT چک: باید دانست که ماکسیما اتوماتیک چراغ چک جعبه دنده ندارد. هنگامی که مشکلی پیش بیاید چراغ  AT چک معمولا چشمک زن میشود و به صورت مکرر چشمک می زند.
 • عدم کشش مطلوب و افت مانور در شتاب گیری: این ایراد گاهی ممکن است موتوری باشد یا به دیگر بخشهای خودرو مربوط باشد اما گاهی نیز به عدم تنظیم مناسب جعبه دنده اتومات ماکسیما یا کاهش سطح روغن مربوط است.
 • لرزش گیربکس اتومات ماکسیما: معمولا آخرین نشانه ای که ممکن است در جعبه دنده خودرو رخ دهد لرزش است. این بدان معناست که ایراد اصلی به قدری تشدید شده که سایر قطعات داخل جعبه دنده را نیز درگیر نموده است. البته در صورتی که مدتی کوتاه پس از انجام تعمیرات متوجه لرزش جعبه دنده اتومات خودرو شدید ممکن است مونتاژ آن بدرستی انجام نشده و در نتیجه اتصالات گیربکس اتومات ماکسیما شل شده باشد. همواره توصیه می شود از خدمات یک مجموعه مجاز مانند مجموعه پاور گیربکس بهره ببرید تا این معضلات ناخواسته اتفاق نیافتد.
 • تقه زدن گیربکس اتوماتیک ماکسیما: تقه زدن که اغلب به دلیل خرابی سیر برقی رخ می دهد ممکن است بین دنده  1 به 2، 2 به 3 و 3 به 4 اتفاق بیافتد. در این شرایط باید شیربرقی دنده مربوطه را چک کنید.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتومات ماکسیما : گاز هرز خوردن نیز امکان دارد بین دنده 1 به 2 و 2 به 3 و 3 به 4 اتفاق بیافتد. گاز هرز خوردن معمولا به خرابی صفحات کلاچ یا کاهش فشار روغن جعبه دنده مربوط می شود.
 • درگیری خیلی شدید در دنده عقب: هنگامی که می خواهید از دنده عقب استفاده کنید حس می کنید که لرزش و تنش زیادی در جعبه دنده بوجود می آید و با درگیری شدید دنده ها مواجه می شوید. این حالت ممکن است اگر به موقع تعمیر نگردد به خورد شدن برخی چرخ دنده ها منجر شود.
 • گاز هرز شدید هنگام درگیری دنده عقب: این ایراد معمولا به علت خرابی چرخ دنده های مربوط به دنده عقب یا کاهش فشار روغن رخ می دهد.
 • زوزه کشیدن گیربکس اتومات ماکسیما: زوزه کشیدن نیز ممکن است به علت خرابی بلبرینگها یا چرخ دنده ها اتفاق بیافتد. همچنین ممکن است نشتی روغن سطح روغن را کاسته و در نتیجه روانکاری مناسبی بین چرخ دنده ها انجام نشده باشد.

سرویسهای نگهداری گیربکس اتومات ماکسیما

برای اینکه بتوانید مدت طولانی تری را با خیالی آسوده رانندگی نمایید و دچار خرابی و دردسرهای تعمیر نگردید توصیه می شود که اصول نگهداری و مراقبت از جعبه دنده اتوماتیک خودرو را فرا بگیرید و به کار ببندید.

 • بازدید دوره ای: برای اینکه از سلامت جعبه دنده خودرو اطمینان حاصل کنید بهتر است در دوره های دو الی سه ماهه نسبت به بازدید گیربکس اتوماتیک ماکسیما در تعمیرگاه تخصصی اقدام کنید. در بازدید دوره ای موارد متعددی طی دو مرحله چک خواهد شد. در مرحله نخست باید ماشین گرم باشد و حداقل یک ساعت کار کرده باشد. در این مرحله مواردی مانند نشتی روغن و لرزش و صدای غیر عادی جعبه دنده ارزیابی خواهد شد. در مرحله دوم باید ماشین سرد باشد تا کیفیت و سطح روغن و شل بودن اتصالات و… توسط کارشناس چک شود. توصیه می شود اگر زمان کافی برای مراجعه به تعمیرگاه جهت بازدید دوره ای ندارید حداقل در هنگام تعویض روغن موتور از تکنسین تعمیرگاه بخواهید موارد ذکر شده را بررسی کند.
 • رانندگی اصولی: نحوه رانندگی شما تاثیر مستقیمی بر طول عمر گیربکس اتوماتیک ماکسیما خواهد داشت. بدین نحو که اگر در شرایط پر فشار با سرعت بالا حرکت کنید یا تغیرات متوالی سرعت و شتاب را هنگام رانندگی داشته باشید فشار مضاعفی بر گیربکس وارد آمده و ممکن است قطعات مختلف ان دچار خرابی شوند. منظور از شرایط پر فشار شرایطی مانند جاده های ناهموار یا پر پیچ و خم و سربالایی یا سرازیری های شدید و ترافیک سنگین و یا وضعیتی است که بار زیادی در خودرو وجود دارد.
 • تعویض روغن: در ابتدا که تازه روغن جعبه دنده را عوض کرده اید رنگ آن قرمز روشن است و اگر مقداری از ان را بین دو انگشت بسنجید متوجه می شوید که چسبندگی زیادی دارد.به مرور زمان که کیفیت ان کاهش می یابد رنگ آن نیز به سیاه متمایل شده و چسبندگی آن کمتر می شود تا جایی که کیفیت روغن کاملا پایین آمده و به اصطلاح گفته می شود روغن فاسد شده است. در این مواقع حتما باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
 • اجتناب از بکسل کرده ماشینهای سنگین: ماکسیما یک خودرو سواری است و هر چند توان موتوری بالایی دارد اما برای بکسل کردن طراحی نشده است. با این وجود ممکن است شرایطی پیش بیاید که ناچار به بکسل کردن ماشین دیگران شوید. در این شرایط نخست باید در نظر بگیرید که خودروهای خیلی سنگین را نباید با ماکسیما بکسل کرد دوم اینکه حتی المقدور در هنگام بکسل کردن با سرعت ثابت و پایین حرکت کنید تا فشار کمتری بر جعبه دنده اتومات خودرو وارد آید.
 • پیگیری نشانه های هشدار دهنده: به زبان ساده هر تغییری در وضعیت کارکرد جعبه دنده می تواند یک نشانه هشدار دهنده به شمار آید که نشانه ای از یک خرابی کوچک است و اگر به موقع این خرابی شناسایی و تعمیر نگردد ممکن است خرابی های بزرگتری را به همراه داشته باشد. به یاد داشته باشید که بهتر است عیب یابی در تعمیرگاه تخصصی به انجام برسد. در مجموعه شناخته شده پاور گیربکس همواره از دستگاه های پیشرفته جهت عیب یابی استفاده می شود چرا که این مرحله مهمترین و تاثیرگذارترین مرحله در فرایند تعمیر جعبه دنده اتوماتیک به شمار می رود.
 • تاثیر رینگ و لاستیک: اگر از آن دسته از رانندگانی هستید که رینگ و لاستیک خودرو را باب میل شخصی و سلیقه دلخواه خود تغییر می دهند باید بدانید که اندازه های غیر متعارف رینگ و لاستیک نه تنها به جلوبندی ماشین آسیب می زند بلکه با تغییر نسبت گشتاور و دور انتقالی می تواند فشار زیادی را در دراز مدت بر جعبه دنده خودرو وارد آورد. به همین منظور بهتر است اگر قصده تعویض رینگ و لاستیک ماکسیمای خود را دارید در محدود متعارف و نزدیک به استاندارد باشد.
 • تعویض فیلتر روغن: فیلتر روغن یک قطعه مصرفی به شمار می اید که نباید مورد تعمیر قرار بگیرد. در واقع عملیاتی مانند شستشو با گازوئیل و… و هواگیری نمی توانند فیلتر روغن را احیا کنند و حتی ممکن است باعث آسیب دیدن روزنه های آن نیز بشوند و به همین جهت توصیه می شود این قطعه فقط تعویض گردد.

تعمیر یا تعویض جعبه دنده اتوماتیک

در چه مواقعی تعمیر گیربکس اتومات ماکسیما منطقی است و در چه مواقعی تعویض ان به صرفه تر خواهد بود؟ در شرایطی که آسیب وارد آمده تنها مربوط به یک قطعه باشد با تعمیر یا تعویض ان مشکل رفع می شود و قطعا به سراغ گزینه تعویض جعبه دنده نخواهیم رفت. اما در شرایطی که قطعات متعددی آسیب دیده باشند هر چند ممکن است با تعمیر چد قطعه قادر باشید مدت بیشتری از گیربکس استفاده کنید اما خیلی زود و با خرابی سایر قطعات ناچار خواهید بود که هزینه سنگینی برای تعمیرات پرداخت کنید. لذا توصیه می شود در مواقعی که حس می کنید آسیب جدی به جعبه دنده اتوماتیک خودرو وارد امده است از تعمیرکار بخواهید که وضعیت سایر قطعات را نیز بسنجد و اگر احتمال خرابی مجدد وجود دارد نسبت به تعویض جعبه دنده اتومات خود تصمیم گیری کنید.

بهترین زمان تعویض روغن

بهترین زمان برای تعویض روغن جعبه دنده اتوماتیک ماکسیما زمانی است که مطمئن شده اید کیفیت روغن کاهش یافته است. البته دوره های پیشنهادی از سوی کمپانی سازنده برای تعویض روغن در نظر گرفته شده است که بر حسب مسافت و زمان ارائه می شوند. بر اساس مدل خودرو و نحوه رانندگی و شرایط محیطی معمولا هر 40 تا 50 هزار کیلومتر یا هر 4 تا 5 سال برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ماکسیما پیشنهاد می شود. برای اینکه استهلاک روغن کاهش یافته و زمان بیشتری را با حداکثر راندمان کار کند بهتر است تمام مواردی که در بخش سرویسهای نگهداری تشریح شده به خاطر بسپارید و به کار ببندید.

زمان تعویض فیلتر روغن

بهترین زمان برای این سرویس موثر و حیاتی همان دوره های تعویض روغن است. بدین ترتیبن هر بار که روغن جعبه دنده اتوماتیک خودرو را تعویض می کنید می توانید نسبت به تعیوض فیلتر روغن نیز اقدام کنید. در غیر این صورت با تعویض فیلتر ممکن است روغن آلوده باشد و فیلتر نو را کثیف کند و هنگام تعویض روغن نیز فیلتر آلوده می تواند روغن را کثیف کند اما با انجام سرویس هم زمان می توانید اطمینان حاصل کنید که روغن تمیز و بدون هچ گونه آلودگی در گیربکس اتوماتیک ماکسیمای شما در گردش خواهد بود.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتومات ماکسیما

منظور از تعمیرات اضطراری انجام اقداماتی است که می توانند به صورت موقع مشکل جعبه دنده خودرو را برطرف کنند تا در مواقعی که ماشین شما به علت ایرادات ایجاد شده در جعبه دنده از حرکت بازمانده است قادر باشید به تعمیرگاه مراجعه نمایید. به یاد داشته باشید که پس از راه اندازی خودرو باید در اولین فرصت عیب یابی دقیق روی جعبه دنده ان انجام شود تا اگر ایراد هنوز پاربرجاست شناسایی و رفع گردد.

 • ابتدا خودرو را خاموش کنید و بست باتری را بردارید.
 • پس از 5 دقیقه بست باتری را متصل کنید. این کار سبب می شود که خطاهای موقتی که در کامپیوتر ایجاد شده ریست شوند.
 • در حالتی که دنده در وضعیت خلاص است و بدون اینکه پدال گاز را فشار دهید استارت بزنید و اجازه دهید سی ثانیه خودرو درجا کار کند.
 • حال ماشین خود را خاموش کنید و سی ثانیه دیگر تامل نمایید. فرایند روشن و خاموش کردن را با فواصل سی ثانیه ای تکرار کنید با این کار تنظیمات مجدد کامپیوتری به انجام می رسد.
 • حال دنده را در وضعیت مورد نظر خود قرار داده و به آهستگی حرکت نمایید.
 • در صورتی که ماشین شما حرکت می کند اما صدا یا لرزش شدید هنگام حرکت مشاهده می شود بلافاصله ماشین را خاموش کرده و تنها توسط جرثقیل خودرو را به تعمیرگاه انتقال دهید تا از آسیبهای شدیدتر به جعبه دنده جلوگیری شود.

سوالات متداول در خصوص گیربکس اتوماتیک ماکسیما

وضعیت اضطراری دنده سه چیست و چطور می توان این حالت را رفع نمود؟

در شرایط خاصی ممکن است برای حفاظت هر چه بیشتر گیربکس اتومات ماکسیما به صورت کامپیوتری روی دنده سه قفل شود. در این شرایط ممکن است بتوانید با به کار بستن راهکارهای ارائه شده در بخش تعمیرات اضطراری جعبه دنده اتومات خودرو را مجددا به حرکت درآورده و سپس می بایست در اولین فرصت به تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید.

گیر کردن دنده در حالت پارک به چه علتی رخ می دهد؟

ممکن است سیستم روغن گیربکس اتوماتیک ماکسیما دچار عیب شده باشد ولی گاهی نیز بخشهای دیگر خودرو مانند سیستم ترمز یا سیستم برقی ایرادی دارند که به قفل شده در دنده پارک منتهی شده است.

گاز هرز خوردن چه ارتباطی به سطح و کیفیت روغن جعبه دنده اتومات خواهد داشت؟

با کاهش سطح یا کیفیت روغن در جعبه دنده ممکن است فشار کافی برای اتصال کلاچ وجود نداشته باشد. در نتیجه مخصوصا در سرعتهای بالاتر کلاچ به درستی عمل نکرده و مشکل گاز هرز خوردن ایجاد خواهد شد. در این شرایط بهتر است ابتدا روغن و فشار ان را چک کنید.

آیا گیربکس اتومات ماکسیما دوره های دقیق تعویض روغن دارد؟

هر چند دوره های خاصی بر اساس مسافت و زمان برای تعویض روغن در نظر گرفته می شود اما با توجه به تاثیر عوامل محیطی بهتر است کیفیت روغن را در چند ماه یک بار تست کنید. کیفیت روغن بر اساس رنگ و لزجت آن سنجیده می شود.

آیا خودروهای هیبریدی نیز به تعویض روغن گیربکس نیاز دارند؟

همه خودروهای اتوماتیک با توجه به فشاری که به چرخ دنده ها وارد می آید دوره های مسافتی خاصی برای تعویض روغن داشته که این مسافت را می توانید در دفترچه راهنمای خودرو مطالعه کنید.

تقه زدن گیربکس اتومات ماکسیما به چه علتی بروز می کند؟

در صورتی که یک یا چند شیر برقی دچار ایراد شده باشد جریان روغن از حالت استاندارد و برنامه ریزی شده خارج می گردد و در نتیجه ممکن است در اتاق خودرو ایراد تقه زدن را حس کنید. در این شرایط حتما باید به تعمیرگاه اختصاصی مراجعه کنید تا با عیب یابی دقیق شیربرقی خراب شناسایی و تعمیر گردد.

زوزه کشیدن گیربکس اتومات ماکسیما چه علتی می تواند داشته باشد؟

ممکن است یکی از بلبرینگها خراب شده باشند یا اینکه به علت کاهش سطح روغن روانکاری مناسب بین چرخ دنده ها انجام نشده و حرکت آنها با زوزه کشیدن همراه گردد.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک اینفینیتی
تعمیر گیربکس اتوماتیک نیسان
خرابی گیربکس اتوماتیک
تعمیر گیربکس تویوتا کرولا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا