پاورگیربکس / تعمیر گیربکس مزدا 3

تعمیر گیربکس مزدا 3

تعمیر گیربکس مزدا 3

تعمیر گیربکس مزدا 3 با توجه به حساسیت بالایی که این نوع گیربکس دارد می بایست در تعمیرگاه تخصصی پاور گیربکس به انجام برسد. پاور گیربکس معتبرترین تعمیرگاه گیربکس اتومات در تهران به شمار می رود که از نیروهای زبده و آموزش دیده برای تعمیر گیربکس مزدا 3 استفاده می کند. در این مجموعه همچنین در تعمیر گیربکس مزدا 3 و دیگر انواع گیربکس اتومات از قطعات اصلی و با کیفیت بهره برده می شود. برای اینکه نیاز کمتری به تعمیر گیربکس مزدا 3 داشته باشید بهتر است در دوره های مشخص سرویسهای نگهداری این گیربکس را به انجام برسانید. در این مقاله ضمن اشاره به مهمترین سرویسهای مراقبتی و نگهداری گیربکس اتومات مزدا 3 نشانه های هشدار دهنده این گیربکس و تعمیرات اضطراری و هزینه تعمیر گیربکس اتومات مزدا 3 مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است.

معرفی مختصر مزدا 3

مزدا 3 یکی از خودروهای با کیفیت بازار ایران در سالهای ابتدا حضورش در کشور ما به شمار می رفت. این خودرو ژاپنی نرمی و شتاب فوق العاده ای داشت و صدا و لرزش بسیار اندک آن مثال زدنی بود. مدل های مزدا 3 موجود در بازار ایران از سال 86 تا 89 هستند. این خودرو دیفرانسیل جلو از موتور چهار سیلندر 2 لیتری استفاده می کند که 148 اسب بخار قدرت تولید می کند و می تواند به 187 نیوتن متر گشتاور برسد. همچنین شتاب صفر تا صد آن 10.8 ثانیه بوده و حداکثر سرعت مزدا 3 نیز به بیش از 200 کیلومتر در ساعت می رسد. مصرف سوخت این سدان جمع و جور ژاپنی تنها 8.2 لیتر در صد کیلومتر است و از گیربکس چهار دنده اتوماتیک بهره می برد.

سرویسهای نگهداری گیربکس اتومات مزدا 3

هر دستگاهی برای اینکه بتواند مدت بیشتری با حداکثر راندمان کار کند نیاز به نگهداری دارد اقداماتی را که برای نگهداری بهتر گیربکس مزدا 3 در این بخش ذکر می کنیم شامل دو دسته می شود. دسته نخست کارهایی است که فشار زیادی بر گیربکس اتومات مزدا 3 وارد می آورند و باید با شناسایی آنها از انجام آن کارها اجتناب کرد. دسته دوم سرویسهای دوره ای گیربکس اتومات مزدا 3 هستند که می بایست در موعد مقرر به انجام برسند:

 • عدم بکسل کردن خودروهای سنگین: مزدا یک خودرو سواری است و برای بکسل کردن خودروهای دیگر طراحی نشده است. البته این خودرو قاعدتا توان این کار را دارد اما بهتر است از بکسل کردن سایر خودروها توسط مزدا 3 خودداری کنید و اگر چاره ای جز این کار نداشتید حدالمقدور با سرعت پایین حرکت کنید.
 • تاثیر رانندگی بر عملکرد گیربکس اتومات مزدا 3: رانندگی اصول می تواند کمک زیادی به کاهش استهلاک گیربکس اتومات مزدا 3 بکند. برای اینکار باید از حرکات تند و با تغییرات متوالی سرعت و شتاب دوری کرد. حرکت با سرعت بالا در شرایط سخت جاده ای مانند جاده های پر پیچ و خم یا ناهموار یا با شیب زیاد نیز ممکن است فشار زیادی بر گیربکس اتومات مزدا 3 وارد آورد.
 • تعویض روغن گیربکس اتومات مزدا 3: روغن سالم و نو به رنگ قرمز روشن است و از رنگ سیاه روغن فاسد و کارکرده به خوبی تشخیص داده می شود. پارامتر مهمتر در تشخیص کیفیت روغن گیربکس چسبندگی آن است. هر چه روغن بیشتر کیفیت خود را از دست بدهند چسبندگی آن کمتر می شود و یک تعمیرکار با تجربه به خوبی می تاند روغن فاسد را از روغن قابل استفاده تشخیص دهد.
 • تاثیر رینگ و لاستیک نامتعارف بر گیربکس اتومات مزدا 3: در صورتی که تمایل دارید رینگ و لاستیک خودرو خود را مطابق با سلیقه شخصی تغییر دهید باید بدانید که برخی تغییرات مخصوصا زمانی که از محدوده استاندارد طراحی شده خودرو را خارج کرده باشند می توانند تاثیر سو زیادی بر گیربکس بگذارند که از آن جمله می توان به تغییر رینگ و لاستیک خودرو اشاره کرد.
 • بازدید دوره ای گیربکس اتومات مزدا 3: بازدید دوره این از دو بخش تشکیل می شود. بخش نخست مواردی هستند که در زمان گرم بودن موتور و گیربکس و در حالت روشن بودن خودرو تست می شوند. از جمله این موارد می توان به نشتی یا دمای بیش از حد گیربکس اشاره کرد. دسته دوم در شرایط سرد بودن گیربکس تست می شوند که از جمله آنها می توان به شل بودن اتصالات داخلی گیربکس اتومات مزدا 3 و سطح و کیفیت روغن گیربکس اشاره کرد. بهتر است بازدید دوره ای در تعمیرگاه تخصصی و توسط کارشناس آموزش دیده به انجام برسد. پیشنهاد می شود هر سه ماه یک بار این کار را انجام دهید.
 • پیگیری نشانه های هشدار دهنده گیربکس اتومات مزدا 3: هر گاه یکی از نشانه های هشدار دهنده گیربکس را مشاهده کردید در اولین فرصت به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات مزدا 3 مراجعه کنید.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات مزدا 3: هر چقدر کیفیت روغن در گیربکس اتومات مزدا 3 اهمیت داشته باشد به همان میزان فیلتر روغن گیربکس نیز مهم خواهد بود چرا که وظیفه تمیز کردن روغن گیربکس را بر عهده دارد و اگر به درستی عمل نکن ذرات معلق موجود در روغن گیربکس به قطعات حساس وارد شده و می توانند خرابی های بزرگی را به بار بیاورند.

نشانه های هشدار دهنده گیربکس اتومات مزدا 3

منظور از نشانه های هشدار دهنده نشانه هایی است که از خرابی در گیربکس نشات می گیرد. هر خرابی کوچکی می تواند به مرور زمان بعث آسیب دیدن قطعات مختلف گیربکس اتومات مزدا 3 شود. به همین دلیل توصیه می شود که نشانه های هشدار دهنده را جدی بگیرید و تا قبل از تشدید ایراد یا آسیب دیدن سایر قطعات به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات مزدا 3 مراجعه نمایید. مهمتری نشانه های هشدار دهنده بدین شرح هستند:

 • گاز هرز خوردن گیربکس اتومات مزدا 3: گاز هرز خوردن به حالتی گفته می شود که با وجود اینکه رانندهه به قصد افزایش سرعت پدال گاز را فشار می دهد اما خودرو شتاب نمی گیرد. این وضعیت معمولا در سرعتهای بالای 70 کیلومتر بر ساعت پیش می آید. در صورتی که چنین وضعیت رخ داد ابتدا باید فشار روغن خودرو چک شود و اگر فشار روغن مناسب بود ممکن است کلاچ دچار ساییدگی بیش از حد شده باشد.
 • تقه زدن گیربکس اتومات مزدا 3: یکی مهمترین دلایل تقه زدن در گیربکس اتومات مزدا 3 خرابی شیربرقی است. اگر در دنده خاصی گیربکس خودرو شما دچار ایراد تقه زدن می شود بدین معناست که احتمالا شیربرقی مربوط به آن دنده خاص دچار ایراد شده است اما اگر تقه زدن گیربکس اتومات مزدا 3 در حالتهای مختلف رخ می دهد باید گیربکس در تعمیرگاه اختصاصی گیربکس اتومات مزدا 3 مورد عیب یابی قرار گیرد تا شیربرقی معیوب به درستی شناسایی شود. در برخی مواقع نیز تقه زدن گیربکس به علل دگری رخ می دهد که در زمان عیب یابی مشخص خواهد شد.
 • زوزه کشیدن گیربکس اتومات مزدا 3: زوزه کشیدن نیز از جمله نشانه هایی است که ممکن است به کاهش سطح روغن گیربکس مربوط باشد. بدین شکل که با کاهش روغن، روانکاری مناسب در بین سطوح چرخ دنده ها انجام نمی شود و اصطکاک بیش از حد بین چرخ دنده ها به زوزه کشیدن گیربکس اتومات مزدا 3 منتهی می گردد. لذا در صورتی که حس می کنید صدای زوزه گیربکس تغییر کرده و از حالت عادی خود بیشتر شده است در مرحله اول روغن گیربکس را چک کنید.
 • لرزش گیربکس اتومات مزدا 3: یکی از عوامل لرزش در گیربکس شل شدن اتصالات است. اما اتصالات یک گیربکس به صورت خود به خودی شل نمی شود. ممکن است شما از خدمات تعمیرگاه غیر تخصصی استفاده کرده باشید و بدین دلیل چند روز پس از تعمیر متوجه شل شدن اتصالات و لرزش گیربکس اتومات مزدا 3 خود شوید. همچنین امکان دارد که خرابی و فشار در بخشی از گیربکس وجود داشته باشد که در نهایت به شل شدن اتصالات منتهی گردد.
 • روشن شدن چراغ چک گیربکس اتومات مزدا 3: روشن شدن چراغ چک گیربکس در مزدا 3 برخی مواقع به شکل موقتی رخ می دهد. باید دانست که این نشانه حتی اگر موقتی باشد قطعا از وجود ایرادی در داخل گیربکس خبر داده و حتما باید تا قبل از تشدید ایراد مذکور مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

هزینه تعمیر گیربکس اتومات مزدا 3

برای اینکه بتوان هزینه تعمیر گیربکس اتومات مزدا 3را محاسبه کرد ابتدا باید مشخص شود که ایراد گیربکس دقیقا در چه بخشهایی است و چه قطعاتی نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند. به یاد داشته باشید که اگر عیب یابی به درستی به انجام نرسد ممکن است قطعه اشتباهی تعویض شود و علاوه بر هدر رفتن هزینه و وقت شما مشکل نیز به درستی تشخیص داده نشده و رفع نشده است و در نتیجه مجددا ناچار به تعمیر گیربکس اتومات مزدا 3 خود خواهید بود. به همین دلیل در مجموعه پاور گیربکس توجه خاصی به مسئله عیب یابی شده و سعی بر این است که با دستگاه های پیشرفته و به کار گرفتن نیروهای آموزش دیده بتوانیم عیب یابی دقیقی را به انجام برسانیم. همچنین در این مجموعه برای کاهش هزینه تعمیر گیربکس اتومات مزدا 3 تا حد امکان حاشیه سود کاهش یافته است و به همین دلیل است که مجموعه پاور گیربکس به عنوان معتبرترین تعمیرگاه تخصصی انواع گیربکس اتومات از جمله گیربکس اتومات مزدا 3 در تهران شناخته می شود.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتومات مزدا 3

گاهی ممکن است به تعمیرکار متخصص ؤ دسترسی نداشته باشید و گیربکس خودرو شما به نحوی قفل شده باشد که امکان حرکت دادن خودرو نیز وجود ندارد. اگر ایراد مذکور به آنبالاسی چرخ دنده ها یا خالی شدن گیربکس از روغن و دیگر ایرادات اساسی مربوط باشد نمی توان کاری کرد و باید خودرو را با جرثقیل به تعمیرگاه انتقال دهید. اما برخی مواقع ایراد به تنظیمات گیربکس اتومات مزدا 3 مربوط است و در این صورت ممکن است بتوانید با انجام راهکارهایی که در ادامه خواهد آمد مشکل را رفع کرده خودرو را حرکت دهید:

 • ابتدا باید حافظه کامپیوتری موقت گیربکس اتومات مزدا 3 ریست شود. بدین منظور بست باتری را قطع کنید.
 • پس از گذشت 5 دقیقه بست باتری را متصل کرده و بدون فشردن پدال گاز یا هیچ دکمه دیگری استارت بزنید و اجازه دهید خودرو حدود 30 ثانیه درجا کار کند.
 • اکنون خودرو را خاموش کنید و سی ثانیه دیگر تامل نمایید.
 • عملیات روشن و خاموش کردن خودرو را سه مرتبه دیگر تکرار کنید.
 • حال می توانید در صورتی که گیربکس اتومات مزدا 3 لرزش و صدای خیلی زیادی ندارد حرکت نمایید.

سوالات رانندگان در خصوص گیربکس اتومات مزدا 3

چه عاملی باعث می شود که روغن گیربکس اتومات مزدا 3 زودتر از موعد فاسد شود؟

در صورتی که در شرایط محیطی نامناسب به عنوان مثال در دما و رطوبت زیاد رانندگی کنید و یا اینکه فشار زیادی بر گیربکس وارد آید مانند حرکت در ترافیک و یا حرکت با تغییرات زیاد شتاب و حرکت سریع در وضعیتی که خودرو تحت فشار است مانند جاده های با شیب تند و… ممکن است طول عمر روغن گیربکس اتومات مزدا 3 شما کاهش یابد.

وضعیت اضطراری دنده سه گیربکس اتومات مزدا 3 به چه وضعیتی گفته می شود؟

شرایطی وجود دارد که دور موتور نیابد از حد مشخصی بیشتر شود و برای حفاظت گیربکس کامپیوتر گیربکس اتومات مزدا 3 به طور خودکار گیربکس را در دنده سه قفل می کند تا دنده افزایش نیابد. به این شرایط وضعیت اضطراری دنده سه می گویند.

اگر گیربکس اتومات مزدا 3 در دنده پارک گیر کند به چه روشی می توان مشکل را رفع کرد؟

اگر ایراد گیر کردن در دنده پارک برای گیربکس اتومات مزدا 3 مربوط به تنظیمات کامپیوتری باشد می توانید با انجام تعمیرات اضطراری گیربکس اتومات مزدا 3 که در این مقاله تشریح گردید مشکل را موقتا رفع کنید. مخصوصا اگر این ایراد چند روز پس از تعمیر گیربکس رخ دهد احتمال اینکه منشا آن تنظیمات کامپیوتری گیربکس اتومات مزدا 3 باشد بیشتر است.

آیا در خودروهای هیبریدی که از گیربکس اتومات استفاده می کنند نیز مانند گیربکس اتومات مزدا 3 باید روغن گیربکس عوض شود؟

بله در خودروهای هیبریدی هم امکان کاهش کیفیت روغن گیربکس وجود دارد و همانند گیربکس اتومات مزدا 3 در دوره های مشخصی بسته به مدل خودرو و گیربکس مورد استفاده می بایست روغن گیربکس اتوماتیک را تعویض نمود.

سرویسهای مهم گیربکس اتومات مزدا 3 چه مواردی هستند؟

اقدامات متعددی برای نگهداری هر چه بهتر گیربکس اتومات مزدا 3 ذکر شده است که مهمترین آنها تعویض روغن و فیلتر روغن گیربکس و همچنین بازدید دوره ای از گیربکس اتومات مزدا 3 در تعمیرگاه تخصصی این گیربکس است.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتومات مازراتی
تعمیر گیربکس اتوماتیک اپل
تعمیر گیربکس اتوماتیک زوتی
تعمیر گیربکس آریو
تعمیر گیربکس آئودی
تعمیر گیربکس بی ام و
تعمیر گیربکس پورشه
تعمیر گیربکس کوییک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 09128397793
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا